Hry zahájeny! Olympijský oheň zapálila Eva Samková

Hry zahájeny! Olympijský oheň zapálila Eva Samková

Olympiáda dětí a mládeže v Liberci je odstartována! Slavnostní zahájení v Home Credit Aréně si v ničem nezadalo se zahájením „velké“ olympiády. Nechyběl nástup jednotlivých krajských výprav, jejichž vlajkonoši byli známí sportovci, jako je triatlonista Tomáš Svoboda, rychlobruslařka Karolína Erbanová. Vlajku pořadatelského Libereckého kraje nesla úspěšná biatlonistka Markéta Davidová.

Již před samotným zahájením byla v plné aréně znát slavnostní nálada. Ze setmělého hlediště svítily stovky světýlek, když přítomní mávali baterkami a nahlas odpočítávali poslední vteřiny do sedmnácté hodiny, kdy na jeviště přišel moderátor večera, olympijský vítěz v akrobatickém lyžování, Aleš Valenta. Poté, co slavnostní večer zahájil, a tanečnice libereckého A-Stylu vystoupily se stuhami v olympijských barvách, následoval již nástup jednotlivých výprav. Okamžik, který si asi všichni nastupující sportovci budou pamatovat po celý život. Potleskem je zdravila celá divácká kulisa a v obličejích sportovních nadějí se dala vyčíst radost i hrdost na to, že svůj kraj reprezentují na tak významné akci.

Právě ODM může být odrazovým můstkem ke skutečně velké sportovní kariéře. O tom svědčily i fotomedailonky slavných sportovců příslušných krajů, jež doprovázely nástup výprav na velké obrazovce. Mnozí z těchto sportovců v minulosti Olympiádu dětí a mládeže absolvovali a dnes již sbírají cenné kovy na mistrovství světa či olympijských hrách.

Moderátor přivítal na pódiu také předsedu Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala či hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu. Mladé závodníky pozdravila také olympionička a legenda běhu na lyžích, Květa Jeriová-Pecková, jež jim popřála nejenom hodně úspěchů, ale především je vyzvala k dodržování zásad fair-play. To následně za všechny deklarovali i dva zástupci samotných mladých sportovců ve svém olympijském slibu.

To, kdo zahájí hry IX. Letní olympijské hry dětí a mládeže zapálením olympijského ohně zůstávalo do poslední chvíle tajemstvím. Skleněnou pochodeň si v závěru ceremoniálu převzala snowboardistka Eva Samková a zapálením ohně tak byly oficiálně odstartovány!

Na závěr si všichni účastníci ještě užili koncert zpěváka Sebastiana a od zítřejšího rána se v Liberci, Jablonci nad Nisou a Bedřichově již naplno rozjedou medailová klání. Soutěžit se bude celkem v osmnácti sportech a jedné umělecké disciplíně – Street Artu.