Jihočeši chtějí do první desítky. Věří si v triatlonu, střelbě či judu

Jihočeši chtějí do první desítky. Věří si v triatlonu, střelbě či judu

Mladí jihočeští sportovci dokončují poslední přípravy na letošní Olympiádu dětí a mládeže v Liberci. Vlajkonošem výpravy bude dvojnásobný účastník olympiády jachtař Karel Lavický. Jihočeši by si chtěli oproti minulým hrám v Brně, kde skončili na jedenácté příčce, polepšit. „Chtěli bychom se vejít do první desítky,“ říká jeden z vedoucích výpravy Jan Steinbauer.

Do Liberce, ve kterém se olympijské hry pro děti a mládež konají už podruhé, z jižních Čech vyrazí 244 mladých sportovců za doprovodu 45 trenérů.

Jihočeská výprava si podle vedoucích Jana Steinbauera a Veroniky Novákové nejvíce věří v triatlonu, cyklistice, střelbě, ale i ve sportech, které budou na ODM k vidění vůbec poprvé, a to v letním biatlonu a judu. „Jména těch, kteří mohou uspět, známe. Zatím je ale nechceme prozrazovat,“ uvádí Jan Steinbauer.

Co se obsazení sportovišť týká, Jihočeský kraj plně neobsadí plavání, skoky na trampolíně a sportovní lezení. Do plného počtu mu chybí šest sportovců. Právě sportovní lezení je vedle street artu a letního biatlonu na Olympiádě dětí a mládeže oproti minulému ročníku novinkou.

„Skoky na trampolíně, sportovní lezení i street art jsou pro nás velkou neznámou. Naopak v letním biatlonu si věříme na medaili,“ upřesňuje Steinbauer. Letní biatlon je variací na oblíbený zimní sport. Sportovci při něm ale vymění lyže za klasický běh. Zbraň si navíc sportovci nenesou s sebou, ale čeká na ně ve speciálních stojanech přímo na střelnici.

Na slavnostním zahájení, na které se diváci mohou těšit už 23. června v liberecké Home Credit aréně, povede jihočeské sportovce dvojnásobný účastník olympiády v Londýně a Riu de Janeiru ve windsurfingu Karel Lavický.

O medaile se sportovci budou prát v 19 sportech od 24. do 27. června. V pátek 28. června pořadatelé slavnostně vyhlásí celkové pořadí jednotlivých krajů. Diváci i mladí sportovci se mohou během olympiády rovněž těšit na doprovodný program v podobě vystoupení tanečníků, roztleskávaček.

Autor: Aneta Matyšová - členka programu Mladí novináři na ODM 2019