Pardubický kraj chce pod Ještědem překvapit v týmových sportech

Pardubický kraj chce pod Ještědem překvapit v týmových sportech

Letní olympiáda dětí a mládeže (ODM) se po dvou letech opět vrací na scénu sportovních událostí. Poctivou přípravu před začátkem akce, jejíž pořadatelem je pro letošní ročník Liberecký kraj, odvedlo všech 14 krajských reprezentací. Jednou z nich je i výprava z Pardubického kraje, která se na posledních letních hrách umístila na devátém místě. „Sportů, ve kterých si věříme na zisk medailí je více, ale nechceme žádné dopředu jmenovat, abychom na jejich zástupce nevyvíjeli zbytečný tlak,“ mlží před startem ODM 2019 krajská koordinátorka Lucie Lebedová, jež alespoň odtajnila jméno vlajkonoše výpravy. Bude jím stříbrný medailista z posledních zimních olympijských her biatlonista Michal Krčmář.

Mladých sportovců z Pardubického kraje vyrazí do Liberce dohromady 246. Jejich výkony bude zkoumat pod drobnohledem 49 trenérů a dva vedoucí výpravy. Na předešlých letních ODM v Jihomoravském kraji získali šest zlatých medailí.

„V Brně jsme získali šest zlatých medailí, konkrétně v atletice, badmintonu, cyklistice, karate a plavání,“ připomíná Lebedová a dodává, že obhajoba zlaté medaile v badmintonu a karate letos nebude možná. Důvodem je změna sportovní skladby na každé letní ODM, kam se letos tyto dva zmiňované sporty nedostaly.

„Určitě bychom se rádi umístili na lepším než na devátém místě, ale celkové umístění výpravy se takto dopředu nedá odhadnout. Vzhledem k tomu, že neobsadíme gymnastiku chlapců, tak už před začátkem olympiády máme určitou ztrátu bodů v porovnání s kraji, které obsadí všechny sportovní soutěže a disciplíny,“ shrnuje vyhlídky Lebedová.

„Ve výpravě máme svá želízka v ohni, která ale dopředu nebudeme prozrazovat. Na poslední olympiádě se nám výrazně nedařilo v kolektivních sportech, tak doufáme, že právě v nich letos naopak překvapíme.“

Na úvodní ceremoniál nastoupí sportovci z Pardubického kraje v soupravách, jejichž odstíny ctí barvy již zmiňovaného kraje, tedy modré a žluté. Do stejné kolekce se obleče i stříbrný biatlonista ze ZOH v Pchjongčchangu Michal Krčmář, který přijmul nabídku na pozici vlajkonoše výpravy.

„Michala Krčmáře jsme oslovili, protože biatlonově vyrůstal v Letohradě a navíc se v této době připravuje na zimní sezónu. Jsme za Michala velmi rádi, protože je u dětí populární,“ říká Lebedová.

Ve městě pod Ještědem vypuknou již deváté letní ODM v neděli 23. června, kdy se výpravy představí v Home Credit Aréně. Poté se víc jak čtyři tisíce účastníků pustí do boje o triumfy pro jejich domácí kraj. Hry zakončí závěrečný ceremoniál ve čtvrtek 27. června.

Autor: Jan Krejsa - člen programu Mladí novináři na ODM 2019

Podívejte se na vlog, jak probíhala poslední letní ODM v Jihomoravském kraji!