Plzeňský kraj by rád zopakoval umístění v nejlepší pětce. Vlajku ponese olympijský medailista ze Sydney

Plzeňský kraj by rád zopakoval umístění v nejlepší pětce. Vlajku ponese olympijský medailista ze Sydney

​Letní olympiáda dětí a mládeže už je za rohem, přípravy finišují. Plzeňský kraj bude reprezentovat bezmála 300 účastníků. Vlajkonošem bude bronzový medailista z Her v Sydney z roku 2000 Jan Řehula, bývalý český triatlonista a současný trenér. „Všichni se moc těšíme na olympijskou atmosféru a jednotlivá sportovní klání. Očekáváme perfektní organizaci,“ říká vedoucí výpravy Ladislav Harvánek.

Výprava Plzeňského kraje čítá celkově 251 sportovců, 47 trenérů a 2 vedoucí výpravy a během olympiády se v Libereckém kraji vystřídají i další účastníci realizačního týmu, kteří se podíleli na přípravách.

Jeden ze dvou vedoucích početné výpravy doufá, že by Plzeňský kraj mohl obhájit historicky nejlepší 5. místo v bodovaném hodnocení z minulé letní olympiády v Jihomoravském kraji: „V počtu získaných medailí jsme byli dokonce čtvrtí s 59 cennými kovy, z toho hned sedmadvacetkrát zlato. Kdyby se to podařilo znovu, budeme velice spokojeni. Ale obhájit takové úspěchy bude hodně obtížné,“ myslí si Harvánek.

Přípravy tak Západočeši rozhodně nepodcenili: „Kolektivní sporty měly soustředění, individuální pak kvalifikační závody či turnaje, které určily nominaci těch nejlepších.“

Medailové ambice jsou pro Plzeňský kraj hned v několika sportech. „Tradičně jsou úspěšní plavci, střelci, cyklisté, orientační běžci a atleti. Velké naděje vkládáme do stolního tenisu, kde nás bude reprezentovat členka české žákovské reprezentace Helena Sommerová. Z kolektivních sportů věříme chlapeckému týmu v basketbalu, ten na minulé olympiádě bral bronz, a dívčímu volejbalu,“ vyjmenoval vedoucí výpravy šance Západočechů na cenný kov

„Ale další mohou rozhodně překvapit, například fotbalisté nebo judisté. Jinak však nevidím důvod, aby na dobrý výsledek nemohl zaútočit kdokoliv z našich sportovců,“ věří Ladislav Harvánek.

Mladé sportovce Plzeňského kraje přivede na slavnostní zahájení s vlajkou Jan Řehula, pětačtyřicetiletý bývalý reprezentant v triatlonu nejvíce zazářil na letní olympiádě 2000 v Sydney, kde při premiéře tohoto sportu hned vybojoval bronzovou medaili.

Po ukončení závodní kariéry působil dlouhá léta jako trenér korejské triatlonové reprezentace. V současné době je trenérem české reprezentace. Sportovně vyrůstal v Plzni, kde také studoval, a nyní je vedoucím Triatlonové akademie Plzeň.

Na zahajovací program se mohou sportovci, realizační tým i fanoušci těšit už v neděli 23. června od 17:00. Plzeňský kraj do něj nastoupí v jednotném reprezentačním oblečení: „Souprava bude s převahou modré barvy,“ odkrývá vedoucí západočeské výpravy.

Sportovní klání budou na Letní olympiádě dětí a mládeže probíhat až do čtvrtka 27. června, kdy bude také tato velkolepá akce slavnostně ukončena.

„Z naší výpravy se určitě těší všichni, obzvláště ti sportovci, kteří již před dvěma lety zažili olympiádu v Brně, ale skvělý zážitek i zkušenost to bude pro ty, kteří jedou poprvé. Vždyť v Libereckém kraji se sejdou ti nejlepší, potenciální budoucí reprezentanti a olympionici. Určitě se bude na co koukat!“ dodává Ladislav Harvánek na závěr.

Autor: Matěj Vybíral - člen programu Mladí novináři na ODM 2019

Podívejte se na vlog z minulé letní Olympiády dětí a mládeže v Brně!