O medaile v nové kolekci. Jihomoravský kraj bude v Liberci obhajovat zlato

O medaile v nové kolekci. Jihomoravský kraj bude v Liberci obhajovat zlato

Na výpravu Jihomoravského kraje nečekaná nic jednoduchého. Před dvěma lety byla na Olympiádě dětí a mládeže nejlepší ze všech a došla až pro celkové zlato v pořadí krajů. O to se budou mladí sportovci snažit i v posledním červnovém týdnu tohoto roku v Liberci. „Obhajoba by byla fajn, nicméně si ceníme nejen každé získané medaile, ale v podstatě každého výsledku našich sportovců, protože do svého výkonu dají vše,“ potvrzuje vedoucí výpravy Kateřina Konečná.

„Silná výprava, domácí prostředí, obsazenost všech sportů… Atmosféra na poslední letní olympiádě v Brně byla fantastická, všechny účastníky i přihlížející doslova vtáhla. Všichni byli prostředím silně motivovaní a podávali neskutečné výkony do poslední minuty či metru. Ten týden se prostě povedlo vše, co mohlo,“ shrnula vedoucí výpravy Jihomoravského kraje letní hry v roce 2017 a přiznává, že letos bude cesta za ziskem nejcennějšího kovu těžší třeba i proto, že se kraji nepodařilo obsadit skoky na trampolíně a nejistá je také situace u street art.

Již brzy nastoupí do boje 299 sportovců reprezentující Jihomoravský kraj. Na slavnostním zahájení je jako vlajkonoška povede karatistka Veronika Mišková. Ta se ODM sama účastnila jako sportovkyně a v roce 2017 se představila v roli trenérky. Nyní se připravuje na Evropské hry v Minsku a kdoví, třeba bude reprezentovat i na Olympijských hrách v Tokiu.

Další zajímavostí je, že za obhajobou se Jihomoravský kraj vydá v nové kolekci oblečení. „Výprava bude mít společné oblečení v nových barvách Jihomoravského kraje. Již nebudeme, jako v minulých letech, v barvách Brazílie, tedy žlutá, zelená, modrá, ale v modro-červené, respektive modro-růžové, kombinaci,“ vysvětluje Kateřina Konečná.

Nechybí velcí talenti

Sebevědomí ale této partě rozhodně nechybí. „Výprava může na medailové umístění pomýšlet v podstatě ve všech sportech,“ říká Konečná, „všude máme velmi dobré sportovce. Tradičně silní jsme například v gymnastice, plavání, stolním tenise, orientačním běhu, střelbě. V rámci výpravy je zde několik mistrů republiky či vítězů národních lig v daném sportu, což nás jistě papírově řadí mezi favority.“

Připomíná však, že sport je plný překvapení a nečekaných výsledků, takže se můžeme i letos stát svědky nejednoho překvapení.

Vedoucí výpravy také objasňuje výběr jednotlivých sportovců. „Zpravidla jsou nominováni sportovci dle aktuálních výsledků v sezóně, pořadí v aktuálním žebříčku nebo členové krajských výběrů,“ a jmenuje nejvýraznější jména, která stojí za to sledovat.

„Ve výpravě máme docela hodně osobností a nerada bych někoho opomenula. Lze zmínit například stolního tenistu Štěpána Brhela. Štěpán je několikanásobný mistr republiky a účastník mezinárodních turnajů.“

„Další členkou výpravy je tenistka Sára Bejlek, která je ve své věkové kategorii několikanásobnou mistryní republiky a také mistryní Evropy 2018 v družstvech. Silné bude třeba také družstvo basketbalistů, kde je spousta hráčů vítězem národní ligy. Gymnasté, kteří patří dlouhodobě mezi špičku… tohle je však opravdu jen okrajový výčet. Věřím, že se nám v rámci ODM všichni postupně představí,“ dodává na závěr.

Autor: Helena Hegeďová - členka programu Mladí novináři na ODM 2019.

Podívejte se na vlog, jak probíhala poslední letní ODM v Jihomoravském kraji!