Liberecký kraj si chce olympiádu především užít. Do bojů ho povede biatlonistka Davidová

Liberecký kraj si chce olympiádu především užít. Do bojů ho povede biatlonistka Davidová

Liberecký kraj se na olympiádu v domácím prostředí pilně chystá. Jde o nejúspěšnější výpravu v rámci zimních her. Jak moc si ale věří pro letošní letní akci, jež se koná právě pod Ještědem? Svůj rodný kraj do bojů o medaile povede biatlonistka Markéta Davidová, která sama na ODM startovala. „Ať už dopadneme jakkoliv, věřím, že olympiáda bude úspěšná,“ říká vedoucí výpravy Petr Hloušek.

Je juniorskou mistryní světa. Ve stejné kategorii také dvojnásobnou evropskou šampionkou. Řeč je o biatlonistce Markétě Davidové, která bude na letošní olympiádě vlajkonoškou Libereckého kraje.

„Rozhodnutí bylo jednoznačné. Myslím, že v našem kraji není větší hvězda, která by našim sportovcům byla věkově blíže. Navíc se sama Olympiády dětí a mládeže účastnila,“ představuje důvody, proč do této role byla nadějná biatlonistka vybrána, vedoucí výpravy Petr Hloušek.

Když se řekne Liberecký kraj, většina z nás si zřejmě představí hory, zasněženou krajinu, zkrátka ideální podmínky pro zimní sporty. Jak moc si ale Severočeši věří na letních hrách?

„Především bychom byli moc rádi, kdyby si sportovci naší výpravy olympiádu užili. Pokud budou výsledky dobré, nebo dokonce medailové, budeme rádi. Víme, že naše síla je především na zimních hrách, pro které máme velmi dobré tréninkové podmínky,“ objasňuje Petr Hloušek a pokračuje, „myslím, že naše výsledky na letní olympiádě ale nejsou špatné. Máme sporty, ve kterých pravidelně dosahujeme skvělých výsledků. Myslím, že letos by to tak mohlo opět být. Každopádně je to jenom sport a je to také o zábavě. Věřím, že olympiáda bude úspěšná, ať už skončíme jakkoliv.“

Z minulé letní olympiády, která se konala v Brně, bude Liberecký kraj obhajovat prvenství ve volejbalovém turnaji dívek. „Tehdy to pro nás byl po letech velký úspěch týmového sportu,“ vrací se k vítězství Petr Hloušek.

Letos bude severočeská výprava sázet na orientační běžce a premiérově také na skokanky na trampolíně. „Nějaká medaile by se snad dala vylovit z bazénu, z plavání, a možná z atletiky. Čekáme i nějaká překvapení, třeba od našich beachvolejbalistů,“ doplňuje šéf výpravy.

Co se obsazení sportovních disciplín týče, Liberecký kraj bude mít zastoupení ve všech z nich. Do bojů vysílá plný počet. Sportovců bude celkem 250 včetně jedné účastnice doprovodné soutěže, konkrétně jde o street artistku. Trenérský doprovod čítá 47 osob. Kompletní číslo pak uzavírají dva vedoucí výpravy, která tedy bude kompletně složena z 299 osob.

Fanouškovská podpora

Liberecký kraj do letošní olympiády vstupuje v pozici pořadatelského kraje, role se pro něj ale nijak výrazně nemění.

„Co se týče naší výpravy, která se na olympiádu každoročně připravuje, tolik se nás to nedotklo. Myslím, že to bude velmi zajímavé hlavně pro mladé sportovce z našeho regionu. Bude to pro ně mít takové kouzlo. A lepší pro nás snad bude také fanouškovské zázemí,“ přeje si Petr Hloušek.

A že by si kvůli pořadatelské roli připouštěl větší tlak? Kdepak! „Pokud se bavíme o tlaku na výsledky, ten myslím, že tu nikdy nebyl. Pokud skončíme devátí desátí, bude to pro nás jen takový ukazatel, jak na tom s letními sporty u nás v kraji jsme,“ dodává na závěr.

Autor: Adam Pavlíček - člen programu Mladí novináři na ODM 2019

Podívejte se na vlog, jak probíhala poslední letní ODM v Jihomoravském kraji!