Žádná výrobní linka, medaile na ODM jsou ruční práce!

Žádná výrobní linka, medaile na ODM jsou ruční práce!

Boleslav Pára má ke sportu daleko. Jako malý kluk sice chodil dvakrát týdně do Sokola, ale více než k tělovýchově ho to táhlo k řemeslu a myslivosti. Přesto jej už dvacet let navštěvují známí sportovci a sportovní svazy. Ve své rodinné dílně totiž vyrábí kromě jiného, hlavně medaile. Momentálně 1 300 kusů pro Letní olympiádu dětí a mládeže 2019.

Dříve pracoval jako modelář v Bižuterii v Jablonci nad Nisou. Po revoluci v roce 1989 si založil vlastní dílnu. V té tvoří litou bižuterii, odznaky i medaile. Kromě těch pravých vyrábí i repliky. „Právě teď tvoříme pro Liberecký kraj 1 300 kusů cenného kovu na Olympiádu dětí a mládeže. Téměř vše si děláme sami. Nejdříve je potřeba vyřezat šablonu, poté odlít samotnou medaili, přebrousit, nechat pokrýt zlatem, stříbrem nebo bronzem, znovu přebrousit, vymalovat a nakonec vsadit sklo. Vše je čistě ruční práce,“ říká Boleslav Pára s tím, že na tom pracují už dva měsíce.

Od pravých k nerozeznání

V jeho malé dílně s roční pravidelností vyrábí také všechny medaile pro Český atletický svaz a cestu k němu do Liberce si našla i řada známých sportovců, včetně olympioniků. „Vyráběli jsme medaile například pro Věru Čáslavskou, Kateřinu Neumanovou nebo Romana Šebrleho. Většinou po nás chtějí repliky, které jsou umístěné někde na veřejnosti,“ vysvětluje Boleslav Pára. Od těch pravých byste je ale těžko poznali, což potvrzuje také Roman Šebrle. „Kdysi jsem si nechal do sportovního centra udělat repliky většiny medailí. Jsou velmi zdařilé. Kdyby tam nebyl nápis Specimen, od originálu byste je nerozeznali. Ještě bych ale potřeboval udělat stuhu ke zlaté z olympijských her v Aténách, kterou jsem kdysi bohužel ztratil,“ dodává bývalý český atletický vícebojař a olympijský vítěz. Právě nápisem Specimen se označují všechny repliky.

Kromě medailí Boleslav Pára vyrábí také litou bižuterii, repliky řádů, odznaky, plakety, různá ocenění a insignie, ty třeba pro Jihočeskou univerzitu. „Nedávno jsme také dělali medaili pro pana Miroslava Frosta z Muzea Waldemara Matušky. Přál si ji vyrobit pro Olgu Matuškovou, jako připomínku k deseti letům od úmrtí slavného zpěváka a muzikanta.

Liberecký kraj, který je pořadatelem letošního ročníku Olympiády dětí a mládeže, měl za cíl dát prostor v tvorbě medailí někomu z místních. „Dílnu pana Boleslava Páry jsme si vybrali, protože se jedná o výrobce s dlouholetými zkušenostmi v oboru, který je schopen realizovat technologicky náročné provedení. S výrobou jsme spokojeni. Vše se podařilo realizovat tak, jako je tomu u velké olympiády. A k výjimečné akci jako je ODM 2019 patří medaile, které převyšují svým provedením běžný standard,“ dodává Miroslav Šourek, člen organizačního výboru ODM 2019