Splnit si svůj sportovní sen pomáhá talentům na ODM i olympijská nadace

Splnit si svůj sportovní sen pomáhá talentům na ODM i olympijská nadace

Projekt Česká olympijská nadace podporuje sportovce ve věku 6-18 let. Nezáleží na talentu, ale na chuti se sportu věnovat. Cílem nadace je umožnit sportovat dětem, kterým v tom brání nedostatek peněz. Na brněnské Olympiádě dětí a mládeže startovalo před dvěma lety celkem šest dětí podpořených z nadace, mezi nimi i dnes již čtrnáctiletá moderní gymnastka Barbora Říhová, jejíž rodina se dostala do tíživé životní situace.

„Barča je ohromně cílevědomá, chce být nejen nejlepší moderní gymnastkou, ale i premiantkou ve třídě. Obojí se jí zatím daří. Občas ji vidím, jak píše úkoly s nohou za hlavou,“ říká se smíchem maminka Hana Říhová. Před šesti lety ovdověla a podporovat dceru v nejlepších sportovních výkonech pro ni začalo být těžké. „Bára má tréninky šestkrát týdně, musím ji brát často ze školy, vozit ji na tréninky i po závodech. Moderní gymnastika navíc není levný sport. Každý rok je potřeba kupovat nové dresy, náčiní také něco stojí a s lepšími výkony přibývají i soustředění. Jako samoživitelka jsem to po smrti manžela nemohla utáhnout.“

Pomohla nadace

Proto Hana Říhová požádala o pomoc Českou olympijskou nadaci, která poskytuje prostředky na sportovní vybavení, členské příspěvky nebo třeba soustředění pro děti ve věku 6 až 18 let. O možnosti finanční podpory, kterou od nadace získala, se dozvěděla od známé. „Přála bych si, aby o této pomoci vědělo víc lidí,“ říká Říhová.

Na Olympiádu dětí a mládeže se Bára kvalifikovala z mistrovství republiky. „Je to nepopsatelný pocit vidět své dítě soutěžit na olympiádě,“ říká Hana Říhová. „Je to odměna za všechny ty roky dřiny,“ dodala Říhová, pro kterou je podpora dcery ve sportování prioritou.

Setkání s idolem

Mladá gymnastka se v Brně setkala i se svým vzorem, několikanásobnou mistryní republiky v moderní gymnastice Monikou Míčkovou. Společně byly v Olympijském studiu České televize. „Barča odpovídala na otázky jako rozená profesionálka. Moc bych jí přála, aby se stejně uvolněně cítila i při závodech a všechny disciplíny, na které dřela, se jí povedly,“ řekla Míčková. Mladá gymnastka nakonec vybojovala pro Středočeský kraj 18 bodů.

Na brněnskou Olympiádu dětí a mládeže se kromě Barbory Říhové kvalifikovalo i dalších pět dětí, které se díky České olympijské nadaci mohou sportu věnovat naplno. Nadace podpořila od roku 2012 již 2571 dětí a stále přijímá nové přihlášky. O finanční podporu na sportování dítěte může zažádat kdokoli, kdo se dostal do nelehké životní situace a pobírá například sociální podporu, nebo se stará o dítě jako samoživitel. Více informací o České olympijské nadaci najdete na olympic.cz/nadace.