Olympijská cesta mladých talentů. Z ODM mezi nejlepší sportovce Evropy

Olympijská cesta mladých talentů. Z ODM mezi nejlepší sportovce Evropy

V Sarajevu nedávno skončil Evropský olympijský festival mládeže (EYOF), kde bojují sportovci ve věku 14 až 18 let. Česko tam reprezentovalo 53 mladých talentů, z nichž většina prošla i Olympiádou dětí a mládeže.

„Na Olympiádě dětí a mládeže jsem si vyzkoušela jiné disciplíny a hlavně poznala spoustu nových přátel. S jednou z kamarádek dokonce jezdím na snowboardu dodnes,“ říká Marie Kreisingerová (na snímku níže), která loni na ODM vybojovala pro Karlovarský kraj zlato a před pár týdny v Sarajevu získala evropský bronz.

ODM je často pro sportovce první velkou sportovní zkušeností. Tou další mohou být právě mládežnické olympijské festivaly a za pár let třeba i „velká“ olympiáda.

Přesně takovou cestou prošla například fenomenální lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká nebo výškařka Michaela Hrubá.

„Děti mají obrovskou výhodu, že se už od mladého věku mohou poměřovat s těmi nejlepšími v rámci republiky, případně na dalších mezinárodních akcích. Za nás ještě nic takového nebylo. Je to obrovské plus pro celý náš sport,“ chválil hokejový mistr světa Tomáš Rolinek, jeden z vlajkonošů na poslední zimní ODM v Pardubickém kraji.

V Sarajevu startovalo pět sportovců, kteří na loňské Olympiádě dětí a mládeže získali medaili. Do TOP 5 se v Pardubickém kraji umístila i krasobruslařka Klára Štěpánová.

„ODM mi dala zážitky a zkušenosti, které byly odlišné od ostatních závodů,“ vzpomíná. „Stejně jako v Sarajevu jsem si užila atmosféru na zahájení, při závodech i mimo ně. Byla to taková menší ochutnávka před opravdovou olympiádou, kam bych se chtěla jednou podívat.“

Ondřej Mánek, který se jako biatlonista zúčastnil dokonce třech ODM, doplňuje: „Pamatuju si, jak jsem se na Olympiádě dětí a mládeže potkal s paní Květou Jeriovou Peckovou, která získala dvě olympijské medaile v běhu na lyžích. Byla s námi i teď v Sarajevu a dokonce si mě pamatovala! Byl to skvělý pocit a přišlo mi, že to, co dělám, má smysl.“

Kromě bronzové Marie Kreisingerové získal na EYOF v Sarajevu zlaté medaile i český hokejový tým. Více o akci se dočtete ZDE.