"Každá olympiáda byla výjimečná, nejvíce ta první," vzpomíná Nikola Sudová, účastnice čtyř ZOH

"Každá olympiáda byla výjimečná, nejvíce ta první," vzpomíná Nikola Sudová, účastnice čtyř ZOH

Bývalá česká akrobatická lyžařka v jízdě v boulích, účastnice čtyř zimních olympijských her v Turíně, Salt Lake City, Vancouveru a Soči. Nikola Sudová svou sportovní kariéru ukončila v roce 2015, nyní v rámci IX. Her dětské olympiády dětí a mládeže vede hodiny tělesné výchovy na základních a středních školách.

V rámci příprav na IX. Hry dětské olympiády dětí a mládeže 2019, které se budou konat v Libereckém kraji v červnu, jsi vedla hodinu tělesné výchovy na ZŠ Na Výběžku v Liberci. Jak se ti hodina líbila a jak sis ji užila?

Hodina se mi moc líbila. Práce s dětmi, které sportují a chtějí se hýbat je vždy radost a jsem ráda, že jsem tuto možnost dostala a že mohu třeba některé z dalších dětí motivovat ke sportu a pohybu vůbec.

Snem každého sportovce je se dostat na olympijské hry. Ty sama jsi úspěšnou sportovkyní a účastnicí několika ZOH, kde jsi byla velice úspěšná. Na kterou z těchto olympijských her vzpomínáš nejraději a proč?

Každá z olympiád byla výjimečná a zajímavá něčím jiným. První jsem si užila asi nejvíce. Nebyla ode mě žádná očekávání, jelai když současně také nejvíce stresující.

Jak motivovat dnešní děti ke sportu a k pohybu všeobecně?

Je to těžké. V dnešní uspěchané době není čas se dětem věnovat a děti si tak většinou samy hledají zábavu. A kdo by si dobrovolně hledal nějaký sport, když může sedět doma u počítače a sportovat na židli? Ta motivace musí pocházet ze samotné rodiny. Rodiče by měli vést své děti ke sportu, nebo spíš obecně k pohybu. Nejde o to, že musí své děti vozit za každou cenu do nějakého oddílu, ale o to, aby svým dětem ukázali, jaké mají možnosti. Není přece problém jít s dětmi na výlet, projet se s nimi na kole, na bruslích, na lyžích. Jednoduše naučit děti pohybu, že nemusí sedět doma na počítači, ale že se dá jít i ven a že se tam dá dělat spousta věcí.

Budeš sledovat ODM 2019, která proběhne letos v Libereckém kraji ve městech Liberec, Jablonec nad Nisou a Bedřichově?

Určitě ano. Věřím, že z řad těchto mladých sportovců mohou vzejít sportovní hvězdy světového formátu.

Co bys popřála dětem, které se budou účastnit ODM 2019?

Popřála bych jim samozřejmě hodně štěstí. Aby byly hlavně spokojené se svým výkonem. Aby nešly pouze za výsledkem, ačkoliv je to to, kvůli čemu se vrcholový sport dělá, ale aby si to užily a sportovaly pro radost a pro sebe.