Spoluhráčka trenérkou. Třináctiletá Alexandra totiž hraje ligu žen

Spoluhráčka trenérkou. Třináctiletá Alexandra totiž hraje ligu žen

Obvykle spolu bruslí na ledě, přihrávají si a střílí góly. Teď se však jejich sport i role proměnily. Jedna odložila hokejku i těžkou výstroj a na ledě soutěží v rychlobruslení, druhá pomáhá radami coby trenérka. A najednou se i jinak vetší věkový rozdíl dostává do normálu. Třináctiletá Alexandra Kalašová totiž hraje s dospělými ligu žen za Kobru Praha.

Jejími spoluhráčkami při hokejových zápasech jsou tak většinou ženy okolo třiceti let. „Je to zvláštní, když jí tady děláte vedoucí, ale jinak s ní hrajete v týmu. Ty holčiny ale po nějaké době do kolektivu na hokeji úplně zapadnou,“ uvedla trenérka Benešová. „Mně to přijde normální,“ dodala Alexandra, druhá nejmladší členka týmu.

Na ODM ale nepřijela reprezentovat v hokeji, nýbrž v rychlobruslení. „Na rychlobruslení jsem vůbec netrénovala. A ani jsem nikdy nejela žádné závody, teď tady poprvé. Pozval mě sem trenér. Pro mě je zvláštní, jak teď nemám na sobě výstroj. Najednou jsem lehčí a je to rychlejší,“ popisovala.

Na speciální přípravu není moc čas vzhledem k vytíženosti na hokejových trénincích. „Vždycky se řekne: ,Běž dřív na led, udělej si tam pár koleček. Zkus si rychlý starty…,´ ale není na to moc prostor a v Praze je potom hrozně těžké sehnat led,“ doplnila trenérka.

Navzdory velkým úspěchům trojnásobné olympijské vítězky Martina Sáblíková rychlobruslení mezi dětmi tolik populární není a najít účastníky závodu na dětskou olympiádu je pro trenéry skoro nadlidský úkol. I proto mezi jejich svěřence patří téměř samí hokejisti.

„Oni tam pravděpodobně nějací rychlobruslaři asi budou, ale nevíme o nich. Vždycky na tyhle dětské olympiády je problém sehnat nějaké děti. Tohle je ještě docela slabý ročník, takže jsme to fakt skládali z toho, co je. Všechny kraje mají problém většinou s holkama. My máme čtyři a nevím, jestli bychom jich dali dohromady víc,“ uvedla Benešová.

Autor: Stanislava Wolfová - členka programu Mladí novináři na ODM 2018