Výška jí zabrzdila kariéru. Z nadějné krasobruslařky je dráhařka

Výška jí zabrzdila kariéru. Z nadějné krasobruslařky je dráhařka

Zažila tvrdý pád. Čtrnáctiletá Anna Vystavělová patřila ještě před dvěma roky k nejlepším tuzemským krasobruslařkám své kategorie, znenadání se však propadla do průměru. Prostějovská závodnice nicméně na ODM patří znovu ke špičce, místo umělecké disciplíny nyní ale válí v silovém rychlobruslení. A přemýšlí, zda u něj zůstane i dál.

„Vládla jsem celorepublikovovému žebříček v mé kategorii, byla jsem dominantní.“ I když by výrok možná víc seděl ke končícímu sportovci bilancujícímu kariéru, patří čtrnáctileté reprezentantce Olomouckého kraje. S Annou Vystavělovou si ale v jejím rozpuku nepříjemně pohrála příroda. „Za krátkou chvíli jsem rychle vyrostla. Rozhodilo mi to těžiště, čímž šly mé výsledky rapidně dolů,“ popisovala.

Krajští trenéři jí nakonec při nominaci na ODM v rámci krasobruslení nevzali v potaz. Dostala však druhou šanci, když se probojovala na tuto prestižní sportovní událost v rámci rychlobruslařské výpravy. „Obdržela jsem pozvánku na kvalifikační závody. V našem kraji není moc hokejistek, a i proto jsem měla cestu na ODM dost usnadněnou. Když už ne piruety, tak bruslení mi stále jde,“ poznamenala Vystavělová.

Start na hrách v Pardubickém kraji pro ni byl téměř dvojnásobnou premiérou: poprvé na ODM a zrovna v rychlobruslení, s nímž má minimální zkušenosti „Když nezapočítám nominační kritéria, půjde o můj první závod v životě,“ upozorňovala před startem. O to více však překvapila výsledky.

Specifickým závodnickým stylem, bez agresivity a s ladností jako pravá „ledová baletka“, postupně zvládla záludné vyřazovací boje. Na distancích 333 a 500 metrů dokonce dokráčela do finále.

V obou klíčových jízdách však přišlo zklamání, nejprve těsné čtvrté místo a na vytrvalecké trati pak pád těsně po startu. „Svou roli zahrály asi nervy,“ hledala příčiny škobrtnutí. „Kdybych jela v kanadách bez zoubků jako některé soupeřky, tak bych možná nezakopla. Jenomže mě se v nich moc dobře nebruslí.“

Vystavělová však překvapivě s ambicemi zůstává při zemi, nezměnila na tom nic ani dvě umístění v elitní šestce. „Zatím moc nepřemýšlím o dalším pokračování této bruslařské epizody,“ nespekuluje o budoucnosti. „Hokejistky jsou v tomto sportu daleko lepší. Já nejsem tak silová bruslařka, což není pro možnou kariéru dobrá vstupní pozice.“

Poslední start na rychlobruslařské dráze to pro ni být ale nemusí, i díky silným vzpomínkám na Olympiádu dětí a mládeže. „V Litomyšli jsem si to velmi užila, byl to bezkonkurenčně nejsilnější zážitek v životě,“ zářila bruslařka. Kdo ví, třeba právě ODM posloužilo jako klíčová motivace budoucí hvězdě českého short tracku.

Autor: Johan Čáp - člen programu Mladí novináři na ODM 2018