Ve stopách táty-trenéra. Tománek mladší navazuje na taneční úspěchy svého otce

Ve stopách táty-trenéra. Tománek mladší navazuje na taneční úspěchy svého otce

Potatili se. Mnoho sportovců navazuje na sport, který provozovali jejich rodiče, a jedním z nich je i tanečník Jonáš Tománek, jenž se v dětství rozhodl pro stejný sport, jaký dělá jeho otec. Ten jej vede navíc jako trenér a rodinné spojení nese kýžené ovoce. Na Olympiádě dětí a mládeže 2018 (ODM) vybojoval Tománek pro Jihomoravský kraj stříbro.

„Jsem strašně rád, že můj syn tancuje. Já osobně už se tanci věnuji 30 let a když vidíte, že vaše krev dělá něco, co baví zároveň i vás, a vy ji do ničeho nemusíte nutit, tak je to lepší o to lepší. Můžete si o tancování povídat, sdílíte spolu radost i smutek, a celkově je to celé strašně fajn,“ popisuje Jan Tománek, který se hned třikrát zúčastnil populární soutěže StarDance.

Vše má však i opačnou stranu mince. „Trénovat svého syna je zároveň to nejtěžší, co může být. Vidíte ho od rána do večera a na tréninku s ním řešíte konflikty s technikou, mechanikou a koordinací. Je to místy komplikované, ale máme spolu nadstandardní vztah,“ dodává.

Jeho syn na ODM 2018 reprezentoval Jihomoravský kraj a spolu se svou partnerkou Lucií Růžičkou chtěli navázat na nedávný titul mistrů republiky, nakonec ale po napínavém finále brali „jen“ stříbro. „Tanečně jsme si to užili naplno. Myslím si, že jsme podali nejlepší výkon, co jsme mohli,“ říká Tománek mladší.

Po konci závodu ale přeci jen převládlo mírně zklamání. „Spokojený úplně nejsem, ale nemůže se nám dařit na každé soutěži.“ Náročný program trval téměř čtyři hody. „Po fyzické stránce to bylo velice náročné, protože už v semifinále se tančilo v jedné skupině.“

Jonáše Tománka celá akce v Smetanově domě nadchla: „Popravdě jsem čekal, že to bude horší a že kulturní dům bude menší. Měli jsme ale skvělou atmosféru, dobrý parket a všechno bylo perfektní.“

Sám navíc několikrát roztleskal celý sál. „Namotivovalo nás to k tomu nejlepší, protože ve finále už většinou nemáte tolik sil. Zapojí se navíc do dění i diváci,“ vysvětluje.

Tanečníci přípravnou a tréninkem vždy stráví velké množství hodin. „Těžší je vždy zatančit naše sestavy bez chyb, než se je učit, i když to trvá třeba i tři hodiny.“

Na závěr neopomněl ani na rady svého táty a trenéra v jedné osobě. „Bere to velmi rozumně a je to vydařená spolupráce,“ uzavírá.

Autor: Daniel Kinc - člen programu Mladí novináři na ODM 2018