Moravskoslezský šachista zajistil na minulé olympiádě kraji prvenství. Letos zlato obhájil

Moravskoslezský šachista zajistil na minulé olympiádě kraji prvenství. Letos zlato obhájil

Důležitými body do celkového pořadí krajů letos přispěli moravskoslezští šachisté. Nechyběl mezi nimi ani obhájce zlata z poslední zimní olympiády Petr Gnojek, teprve dvanáctiletý talent.

Před dvěma lety bojoval v nejmladší kategorii a letos postoupil ke starším. „Soupeři se hodně zlepšili a přišli i někteří noví, kteří hrají dobře,“ zhodnotil.

Petr se šachům začal věnovat už ve školce a donedávna ještě stíhal hrát také házenou. Trénuje dvakrát denně, k tomu často hraje doma s otcem nebo proti počítači.

„Do šachového kroužku mě přivedla mamka, protože jsem byl tichý a ona říkala, že to je sport, kde nemusím mluvit,“ směje se.

Vedoucí moravskoslezské šachové výpravy a předseda tamního šachového svazu upozorňuje, že šachy mohou být finančně náročným koníčkem, pokud hráči rozhodnout objíždět republikové turnaje.

Zároveň však dodává: „Je to nádherný sport. Šachy mají obrovský vliv na rozvoj dětí. Učí je logicky myslet, podporují jejich tvořivost a inteligenci. Za ostatními evropskými zeměmi ještě zaostáváme, ale podle mě se blýská na lepší časy i u nás. I ostatní zjišťují, že hraní šachů má pozitivní vliv na mladého člověka.“

Novák si pochvaluje, že díky úspěchu šachové výpravy na Olympiádě dětí a mládeže před dvěma lety se situace ohledně šachů v kraji zlepšila. „Naše děti tehdy svými body zajistili zlaté umístění celé krajské výpravě. Pozval nás potom k sobě hejtman a pomohlo nám to i k zisku dotací.“

Autor: Martina Kotulová - členka programu Mladí novináři na ODM 2018