Středočeši chtějí do desítky. Vlajkonošem bude vítěz z Nagana

Středočeši chtějí do desítky. Vlajkonošem bude vítěz z Nagana

Zimní olympiáda dětí a mládeže (ODM) se nezadržitelně blíží a všichni mladí sportovci finišují s přípravou. Nejinak je tomu i v táboře Středočechů. Vlajkonošem výpravy bude olympijský vítěz a trojnásobný mistr světa v hokeji Milan Hnilička. Středočeši budou v Pardubicích sázet hlavně na své rychlobruslaře, kteří jim na poslední zimní olympiádě vyjeli hned sedm medailí. Hranicí úspěchu bude celkové umístění do desátého místa. „Neuděláme kraji ostudu,“ věří vedoucí výpravy Vít Rosenbaum.

Kompletní středočeská výprava čítá 94 sportovců, které doplní 29 trenérů a 3 vedoucí výpravy. Na rozdíl od letní olympiády, kde Středočeši pravidelně patří k favoritům na celkové vítězství, však na zimní hry do Pardubického kraje neodjíždějí s přehnanými ambicemi.

„Desáté místo bude úspěchem. Máme sice Brdy, ale jinak nedisponujeme vhodnými podmínkami pro zimní sporty. Nemáme v této oblasti silné zázemí,“ poukazuje vedoucí středočeské výpravy na nepříznivé podmínky pro venkovní zimní sporty.

Přesto bude rozlohou největší český kraj pomýšlet na medaili hned v několika sportech. „Tradičně máme nejsilnější rychlobruslení, ale tentokrát už bez Kristýny Kaltounkové,“ připomíná Rosenbaum nejúspěšnější středočeskou závodnici z minulé zimní olympiády, která pro kraj získala čtyři z celkových devíti cenných kovů.

„Dále je silný i snowboard a šachy. Zazářit mohou i lyžaři a krasobruslaři, překvapit mohou hokejisté,“ dodává. Naopak největší slabinu vidí v biatlonu, který u Středočechů donedávna neměl prakticky žádné zázemí. „I samotnou účast považujeme za úspěch, vždyť biatlonisté startují na hrách teprve podruhé. Do té doby nebyl v kraji ani jeden klub.“

Na zahajovacím ceremoniálu nastoupí Středočeši v jednotné kolekci oblečení v modro-červených barvách. „Budeme ctít barvy kraje a bude převažovat modrá,“ prozrazuje vedoucí výpravy. Na ledovou plochu pardubické Tipsport areny je přivede vítěz olympijských her v Naganu a čtyřnásobný mistr světa Milan Hnilička.

„Jsme velmi rádi, že na nabídku kývnul,“ poznamenává Rosenbaum. Hnilička se během své hokejové kariéry podíval na tři olympijské turnaje. Kromě zmiňovaného Nagana se zúčastnil také her v Salt Lake City a Turíně.

Olympiáda dětí a mládeže odstartuje zahajovacím ceremoniálem v neděli 28. ledna. Sportovci pak budou zápolit ve svých disciplínách až do čtvrtka 2. února, kdy na zimním stadionu v České Třebové proběhne slavnostní zakončení. „Těšíme se na parádní výkony. Jsem si jist, že každý z nominovaných bude bojovat o své místo na slunci a o co nejlepší výsledek,“ dodává Rosenbaum závěrem.

Autor: Jiří Vachtl - člen programu Mladí novináři na ODM 2018