Olympijský dům pod ochranou UNESCO. Centrum ODM bude jen pár kroků od zámku v Litomyšli

Olympijský dům pod ochranou UNESCO. Centrum ODM bude jen pár kroků od zámku v Litomyšli

Každá olympiáda potřebuje kromě sjezdovek a stadionů také své společenské a reprezentativní centrum. Stejně jako během velkých Her je tímto centrem olympijský dům. Pro Olympiádu dětí a mládeže 2018 jsme ho umístili do Evropského školícího centra v Litomyšli. Tedy do města, kde se konají hned čtyři sportovní soutěže. Proč právě sem?

Až sem přijedete, určitě hned pochopíte. Evropské školící centrum se nachází v nádherném areálu Zámku Litomyšl, který je jedinou hmotnou památkou Pardubického kraje nacházející se na Seznamu světového dědictví UNESCO. Tradice a půvab tu na návštěvníka dýchne doslova na každém rohu. A není to jen zámek, stačí popojít kousek dál a pokochat se třeba Klášterními zahradami a dalšími pozoruhodnými místy.

Přímo v olympijském domě odehrají svou soutěž šachisté. V těsné blízkosti pak najdou klidné místo na psaní také olympijští novináři a své prostory tu budou mít i návštěvníci. Evropské školící centrum je multifunkční, takže VIP hostům a účastníkům projektu „Mladí novináři“ od Českého olympijského výboru zajistí i ubytování. Kromě šachů se v Litomyšli uskuteční také soutěže v rychlobruslení, krasobruslení a tanci.

Zámek Litomyšl

Zámek v Litomyšli je vzácnou ukázkou úpravy italského renesančního paláce pro podmínky zaalpských zemí. Byl postaven v 60.–80. letech 16. století Vratislavem Nádherným z Pernštejna jako dar pro milovanou ženu Marii Manrique de Lara. Pernštejnské renesanční sídlo doplnily v 17. a 18. století barokní úpravy provedené dalšími majiteli, Trauttmansdorffy a Waldstein-Wartenbergy, za účasti předních barokních umělců. Unikátem je dochované zámecké rodinné divadlo z roku 1797. V roce 1999 byl zámek zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.