Handicapovaný stolní tenista je konkurencí pro zdravé hráče!

Handicapovaný stolní tenista je konkurencí pro zdravé hráče!

ODM nabízí nejen příběhy zdravých dětí, ale i těch, kteří neměli v životě takové štěstí. Jedním z nich je i Vít Špalek, který reprezentuje Karlovarský kraj ve stolním tenise. Na první pohled není nijak zřejmé, že Vít má handicap, když se ovšem podíváte od pasu dolů, první co vás zaujme je protéza na pravé noze, která mu nijak nepřekáží v jeho oblibě ke stolnímu tenisu.

Víte, líbila se ti účast na Olympiádě dětí a mládeže?

Ano, líbí se mi tu moc. Jsem rád, že zde mohu být a zastupovat Karlovarský kraj, ze kterého pocházím. V minulosti mě napadlo, že bych někdy mohl reprezentovat kraj, ale netušil jsem, že šance přijde tak brzy. Několik úspěchů za sebou již mám, ale tato zkušenost je k nezaplacení.

Jaké jsou tvé pocity nejen z hry, ale také ze zázemí?

Všechno tu je moc krásné. Nedokážu ani popsat, jak se mi tu líbí. Ve hře se mi docela daří, není to tedy úplně nejlepší, ale nejhorší také ne.

Jaké jsou tvé další cíle?

Chtěl bych jet na paralympiádu do Tokia. Stolní tenis mě baví a rád bych se mu věnoval i po skončení školy. Kdyby to nebylo z nějakého důvodu možné, rád bych se věnoval počítačům. Ať už jejich opravě a nebo programování.

Kdo tě nejvíc podporuje?

Nejvíc mě podporuje má rodina, která se mnou jezdí na různé soutěže. Hlavně táta je mou oporou. Díky němu jsem také začal stolní tenis hrát.

Opravdu? Jak ses tedy ke stolnímu tenisu dostal?

Ze začátku jsme si s tátou pinkali v obývacím pokoji přes konferenční stůl, na kterém byly knihy. Já i táta jsme seděli, což bylo jednodušší. Ovšem pinkání v obývacím pokoji mi přestalo brzy stačit a zatoužil jsem po ping-pongovém stole, který jsme následně měli a já mohl pomalu začít trénovat. Zprvu nebylo úplně jednoduché se vše naučit, postupem času jsem se ale zlepšoval a cítil jsem i sám na sobě, že mi stolní tenis jde lépe.

Autor: Kamila Ströerová - členka programu Mladí novináři 2017