Vnučka olympijského medailisty Smolky vybojovala na ODM zlato

Vnučka olympijského medailisty Smolky vybojovala na ODM zlato

V roce 1968 získal Josef Smolka bronzovou medaili na olympiádě v Mexiku. O dva roky později se stal mistrem světa. Teď své první úspěchy ve volejbale prožívá jeho vnučka Michaela. Poslední den Olympiády dětí a mládeže v Brně vyhrála s výběrem Libereckého kraje dívčí turnaj. „Snažím se pro holky odvést maximum,“ říká čtrnáctiletá hráčka.

Michaela Smolková má volejbal v krvi. Odmalička se u něj díky rodinné tradici pohybovala. Kromě úspěšného dědečka je známým trenérem také její otec Josef Smolka mladší, který od nové sezony povede extraligový tým libereckých žen. V minulosti trénoval i Míšu. Teď je pro změnu její trenérkou máma. „Podle mě je to vždy těžší pro rodiče,“ říká mladá dívka. „Nechtějí totiž upřednostňovat své ratolesti a snaží se zůstat spravedliví,“ vysvětluje. Sama jejich pozici chápe jako přínos. „Alespoň se k hraní dostanu častěji.“ Volejbalu se věnuje i její o tři roky mladší sestra Josefína, která finále přihlížela z lavičky.

Na volejbale má Míša nejraději, že na hřišti holky fungují jako tým. „Baví mě, když jsme bojovné a chceme vyhrát,“ zdůvodňuje. Jednou by si ráda zahrála třeba ve Francii, kde dříve její otec trénoval. Z této země pochází i její vzor Earvin N'Gapeth, který momentálně předvádí svůj um na palubovkách v Itálii.

A jak vnímá vítězství na dětské olympiádě? „Suprový! Jsem strašně ráda,“ raduje se Míša. „Opravdu skvělá atmosféra, i když při utkání diváky moc nevnímám,“ přiznává. Zlato z letních her vidí zatím jako jeden z největších úspěchů. „Také jsme vyhrály republikové mistrovství mladších žákyň a v poháru skončily třetí,“ doplňuje.

Na olympijský turnaj se s týmem poctivě připravovaly. „Sehrály jsme se a vycházíme spolu jako dobrá parta,“ uvažuje. „Ne všechny jsme z Liberce, ale rivalita mezi námi nepanovala. Bavíme se všechny společně.“

Finálový boj se rozhodl až ve třetím setu. Přitom liberecký tým vstoupil do zápasu suverénně, když hráčkám z Prahy nadělil hned osm bodů v řadě. Pražanky se však nenechaly zahanbit a ztrátu ještě dotáhly. „Trošku jsem se potom o vítězství bála, ale nepřestávala jsem věřit.“ Nakonec dovedly utkání do vítězného konce. Celému sportovnímu klání přihlížela a fandila početná liberecká výprava a po závěrečném hvizdu sbíhali z tribun diváci hráčkám gratulovat. Liberecký kraj se tak dočkal v poslední disciplíně olympiády i zlaté medaile z kolektivních sportů.

Michaela na fotografii uprostřed.

Autor: Monika Hrušková – členka programu Českého olympijského výboru Mladí novináři


Sledujte ODM i na Facebooku a Youtube!

Podívejte se, odkud na ODM přijeli nejhezčí kluci a holky.