Zklamání na palubovce. Kapitán dřel, zavelel k obratu, zlato přesto těsně uniklo

Zklamání na palubovce. Kapitán dřel, zavelel k obratu, zlato přesto těsně uniklo

Prudká smeč končí bodem pro Jihomoravský kraj, ruce hráčů letí do vzduchu, volejbalové zlato z Olympiády dětí a mládeže patří jim. Na jedné straně sítě euforie, na druhé zmar. Kapitán středočeského týmu Šimon Bambas padá na palubovku a tvář skrývá v dlaních. Na nohy mu pomáhají až spoluhráči, kteří za ním jako jeden muž přišli. „Stříbro bereme, ale teď po zápase převládá zklamání,“ povzdechl si po prohře 1:2 (-12, 24, -14).

Ještě chvíli po finále jako by bloudil po hřišti, pohled klopil k zemi. Do svlečeného dresu si utíral upocenou tvář a oči, v nichž se občas zaleskly slzy. A ani podpora kamarádů a spoluhráčů ze zklamání nic neubrala. „Dobrý to bylo, hrál jsi dobře,“ slyšel kolem sebe. Ale možná porážka bolela to o víc, jak v zápase dřel.

Právě díky Bambasovi totiž Středočeši zpočátku jednoznačné utkání zdramatizovali a málem i vyhráli. „Jestli jsme měli problémy, tak jenom se soupeřovou osmičkou,“ uznal i kouč vítězů Aleš Broulík. Hráči v modrém čelili ve druhém setu za stavu 22:24 dvěma mečbolům, ale oba odvrátili. Obrat režíroval Bambas, jenž zejména skvěle servíroval: „Musím poděkovat klukům, kteří udrželi druhý blok na síti, a já jsem přidal i nějaký ten přímý bod z podání.“

Finále tak gradovalo až v rozhodující třetí sadě. Volejbalisté ze Středočeského kraje do ní vstoupili lépe a vedli už 10:5. Jenže pak přišla dlouhá série reprezentantů z jižní Moravy a v napínavé koncovce se radovali právě hráči pořadatelského kraje. „Trochu jsme zaspali na příjmu a najednou jsme se nemohli chytit,“ hodnotil zastřeným hlasem.

Diváky na tribunách zaujal nejen výborným bojovným výkonem a hecováním spoluhráčů, ale i naslouchátkem, které si tu a tam rukou zkontroloval. „Musím mít implantát, jinak bych neslyšel. Ale při sportu mě nijak nelimituje,“ popisoval pokračovatel volejbalového rodu.

Ne, není náhodou, že si vybral tenhle sport. „Hrají ho oba rodiče. Taťka nastupoval chvíli v extralize, mamka zase působí ve druhé ženské lize. Když potřebuju poradit, mám se na koho obrátit,“ poznamenal. Kam to s takovými geny dotáhne? Velký úspěch si veze teď z Olympiády dětí a mládeže, pod stříbro se podepsal jako kapitán. Byť bezprostředně po finále mu to chvíli asi bylo málo.

Sledujte Olympiádu dětí a mládeže na facebooku a na instagramu.

Autor: Stanislav Kučera – člen programu mladí novináři pro ODM 2017