Neplacení, ale nepostradatelní. Na olympiádě pomáhalo 200 dobrovolníků

Neplacení, ale nepostradatelní. Na olympiádě pomáhalo 200 dobrovolníků

Nosí svítivě oranžová trička a když se jich na něco zeptáte, vždycky znají odpověď. Mají přehled, kam můžete vstoupit, kudy se tam dostanete a co tam můžete dělat. Někteří hlídají pravidla na sportovištích a jiní sedí za počítači. Dobrovolníci. Neplacení nadšenci, kteří se na Olympiádu dětí a mládeže vydali kvůli sluníčku, sportu nebo rodině.

Na konci června se do Brna sjelo téměř 200 dobrovolníků. Úkoly plnili různé, nejčastěji však byli vidět ti pomocníci, kteří se starali o dodržování vstupu na vyhrazená místa. Pokud vám vstup zakázali, navrhli jinou variantu, poradili a pomohli dostat se ke sportovišti, kam jste měli namířeno. Nejnáročnější práci ale podle Kateřiny Fantové, která se o dobrovolníky starala, měli výsledkáři.

„Potřebovali jsme dobrovolníky na jednotlivá sportoviště, pro výsledkový servis, VIP zázemí nebo třeba zahájení. Právě úvod olympiády byl organizačně nejnáročnější, proto se zapojila i spousta rodičů. Udělali „Den dobrovolnické činnosti“ a pomohli s rozjezdem celé akce. Přijeli lidé z celého kraje,“ řekla Kateřina Fantová.

Fantová dodala, které disciplíny vyžadovaly větší pomoc. „Nejvíc dobrovolníků jsme využili pro stolní tenis a atletiku. Spousta jich byla potřeba i při přípravách sportovišť a následně při jejich likvidaci“.

„Ze začátku nám zájemci hodně psali e-maily, že by se rádi zapojili. Když jsme ale nábor oficiálně spustili, hodně dlouho to vypadalo špatně, maily přestaly chodit.“ Na Olympiádu dětí a mládeže mohli nejprve dobrovolníci starší osmnácti let, vedení zanedlouho věkovou hranici snížilo na šestnáct, takže dostali možnost i mladší středoškoláci.

„Jsem si jistá, že zájem ze strany středoškoláků byl díky tomu, že jsou to děti, kteří si projektem ODM samy prošly, olympiádu zažily, dneska už tady nemohly být jako sportovci, a tak to chtěly zažít jinak,“ uvedla Fantová.

„Sestra dělá atletiku a byla na téhle olympiádě v minulých letech. Na závodech s ní trávíme hodně času, takže jsem to chtěla vyzkoušet a vidět zase z jiné stránky,“ potvrdila Aneta Marešková, jedna z letošních dobrovolníků.

Dobrovolníci měli na výběr, kde a čemu se chtějí věnovat, což byla jedna z mnoha výhod, kterou od pořadatelského kraje dostali. „Mám rád badminton, ale nechtěl jsem být celý den zavřený v hale, tak jsem uvažoval o nějakém venkovním sportu. Nakonec jsem se rozhodoval mezi atletikou a bruslením, abych byl hezky na sluníčku,“ uvedl Michal Brada, který v pondělí a úterý hlídal na ovále pro kolečkové brusle.

„Dobrovolníkům jsme nabídli i denní příspěvek na jídlo, akreditační kartu se všemi výhodami účastníků, takže MHD zdarma, volný vstup do zoologické zahrady, do bazénů, speciální prohlídky do Hvězdárny, drobnosti od sponzorů a na sportovištích měli zajištěný pitný režim,“ doplnila Fantová výhody, které organizátoři za pomoc nabízeli.

Autorky: Kateřina Kundertová a Adéla Sílešová – členky programu Českého olympijského výboru Mladí novináři

Sledujte ODM i na Facebooku, YouTube a Instagramu!