Vycházející hvězda Šácha řádí v gymnastice a bere na Olympiádě sedm zlatých

Vojtěch Šácha na listině cvičících gymnastů? Tady se bude dít něco velkého! Jeho cviky jsou složitější a delší než ostatních závodníků a ty fungují. Během dvou olympijských dnů získal sedm zlatých medailí, a to ve víceboji, v soutěži týmů a individuálně v prostných, koni na šíř, kruzích, hrazdě a přeskoku. Čtrnáctiletý gymnasta patří mezi nejlepší v republice.

„Sestavy mám delší a těžší, protože hodně trénuju a hodně se snažím,“ řekl s tím, že v tělocvičně tráví dlouhé hodiny, cvičí až šestkrát týdně. A jeho píle byla ve finále sportovní gymnastiky na ODM 2017 vidět. Na přeskoku se odrazil z odrazového můstku rukama, zatímco ostatní závodníci obvykle nohama. Na hrazdě předvedl i tzv. Tkačevovu letku, která se zvlášť v kategorii chlapců jeho věku jen tak nevidí. Díky ní vyhrály i slavné gymnastky jako Eva Bosáková nebo Věra Čáslavská.

Vojta tak vyhrál v soutěži jednotlivců s náskokem 4,15 bodů, mezi kraji měli chlapci náskok 5,85 bodu. „Chtěl bych se dostat i na velkou olympiádu a finále na Evropě,“ má jasno absolutní vítěz, který během dvou dnů posbíral za jednotlivé disciplíny, víceboj jednotlivců a družstev sedm zlatých a na bradlech skončil čtvrtý. Právě ty jsou jeho neoblíbená disciplína. „Nejtěžší je kůň a bradla. Nejlehčí naopak přeskok.“

Gymnastice se začal věnovat díky učitelce ze školky. A dnes mu bohaté zkušenosti předává trenér Petr Hedbávný, bývalý československý reprezentant, trenér a mezinárodní rozhodčí. „Dobře se pod ním cvičí,“ směje se gymnasta. A taky jak by ne, když Vojtěcha spolu s jihomoravským týmem přivedl k olympijskému zlatu na ODM 2017.

Kromě zlatých zářezů se mladý sportovec účastní i extraligových, prvoligových i druholigových bojů, tam obsadil nejvyšší příčku. V závodu olympijských nadějí skončil čtvrtý. Ve finále mistrovství České republiky dosáhl prvního místa. Za svůj největší úspěch ale považuje druhé místo z MČR ve víceboji a první místo na hrazdě.

Pro trenéry reprezentace může být tedy dobrou zprávou, že tento talentovaný chlapec plánuje u gymnastiky zůstat.

Autorka: Lucie Pinková – členka programu mladí novináři pro ODM 2017