V jachtařské regatě uhájili vítězství favorité

V jachtařské regatě uhájili vítězství favorité

Poslední den jachtařské regaty byly na Brněnské přehradě na programu už jen finálové rozjížďky. Skvělé jachtařské podmínky se středním větrem a teplým slunečným počasím vydržely až do konce.

Nejprve startovali závodníci třídy Optimist. Mezi chlapci se situací nejlíp vypořádal Lukáš Wehrenberg z Prahy, který si po dobrém startu hlídal své dva soupeře z Pardubického a Zlínského kraje a nedal jim šanci. Navíc se postupně propracoval do vedení a vyhrál i finálovou jízdu. „Byl to složitý závod, vítr se hodně měnil, bylo těžké najít správnou cestu, jak se dostat dopředu. Ve finálové jízdě jsem věřil levé straně, která naštěstí opravdu vyšla. Nyní se chystám do Chorvatska na trénink s místním trenérem, abych se dobře připravil na mistrovství Evropy, které se pojede v Burgasu,“ plánuje Lukáš. Celkově druhý skončil Tomáš Mlejnek z Pardubického kraje a třetí Petr Hála ze Zlínského kraje.

Mezi dívkami prvenství suverénně uhájila Markéta Kališová z Jihomoravského kraje, která vyhrála i finálovou jízdu. „Bylo to úžasné, vůbec jsem nečekala, že vyhraju,“ radovala se Markéta. „Asi jsem měla hodně štěstí a také je Brněnská přehrada má domácí voda,“ dodala. Kláře Himmelové ze Středočeského kraje se finále nepovedlo a klesla na třetí místo za Kristýnu Piňosovou z Olomouckého kraje.

Také ve třídě RS Feva vítězství zcela jasně potvrdila plzeňská posádka Jakub Dobrý a Tereza Dobrá, která zvítězila i ve finálové rozjížďce. „Jsme spokojeni, závod jsme zajeli velmi dobře. Bylo obtížné se v místních změnách a poryvech větru zorientovat, ale i díky našim trenérům jsme si s tím poradili dobře,“ uvedli. „Nejdůležitější bylo dobře odstartovat. Nyní nás čeká mistrovství světa v Holandsku, kde bychom chtěli také uspět,“ doufají. Po dramatickém startu, kdy jihomoravský tým Petr Tupý a Dan Viščor dostal penaltu a musel točit trestné otáčky, se pražské posádce Vojtěch Brož a Matouš Hlaváček podařilo si vybudovat před nimi dostatečný náskok a vybojovat tak celkové druhé místo.

O tom, že jachting je sport, který nezná věkové limity ani směrem nahoru, ani dolů, svědčí fakt, že nejmladší účastnici olympijské jachtařské regaty Aničce Hálové ze Zlínského kraje bylo teprve osm let!

-olyn-