Slon vypije za pět dnů 150 litrů vody, olympionici 42 tisíc!

Slon vypije za pět dnů 150 litrů vody, olympionici 42 tisíc!

Mezi mladé závodníky a jejich doprovod míří denně spousty jídla a pití. Hlavně tekutiny, stravovací režim a dostatek spánku jsou pro výkony sportovců stěžejním kamenem pro jejich výsledky.

„Jídlo a pitný režim sportovcům a jejich doprovodu připravujeme třikrát denně v blízkosti jejich ubytování jak v menzách, tak přilehlých restauracích při VUT,“ uvedl Adolf Růžička, koordinátor stravování na ODM.

Pouze k obědu kolektiv kolejí a menz z VUT připraví za jeden den 300 kg kuřecího masa, 400 kg hovězího masa a 350 kg rýže. Ale dbá se i na tekutiny: za den se na sportovištích vypije 8,5 tisíc litrů vody.

O důležitosti pitného režimu se v krátkém rozhovoru zmínil i plavec Pavel Janeček, účastník ODM 2005 v Brně a loňských her v Riu: „Hráli jsme klukama venku celý den fotbal a já úplně zapomněl na pitný režim, a tak jsem dostal úpal. Proto chci připomenout dětem, aby pili minimálně 3 litry denně.“

Co se dopravy týče, sportovci využívají speciálních linek autobusů. Ty vyjíždí z olympijského městečka, které leží v areálu kolejí VUT v Brně, a rozváží účastníky po všech sportovištích.

Autor: Pavla Hajpišlová – členka programu Českého olympijského výboru Mladí novináři

Sledujte ODM na Facebooku, Instagramu a YouTube a tagujte fotografie hashtagem #ODM2017