Taťána Kocembová-Netoličková. Věřím, že děti zůstanou sportu věrné

Taťána Kocembová-Netoličková. Věřím, že děti zůstanou sportu věrné

Přestože má doma medaile ze světových a evropských šampionátů, nikdy se jako sportovec nezúčastnila olympijských her. Jejich atmosféru ale ochutnala prostřednictvím Olympiády dětí a mládeže – v Brně byla na slavnostním zahájení vlajkonoškou Moravskoslezského kraje.

Jak jste si zahájení užila?
Pro mě je to za Moravskoslezský kraj již třetí olympiáda. Vidím, jak to tady ty děti prožívají, jak si to užívají a vznikají nová přátelství. Věřím, že je to chytne natolik, že zůstanou tomu sportu věrnía že z nich vyrostou noví Maslákové, Denisy Rosolové a podobně.

Není Vám líto, že na začátcích Vaší kariéry něco takového jako Olympiáda dětí a mládeže neexistovalo?
Trošku je. Myslím, že co teď kraje dělají pro děti, je úžasné. Je to hrozně fajn, protože těch zájemců o sport není tolik jako za naší doby. Takže jsem ráda, když se objeví každá tvářička, každá postavička, která má ráda sport a hlavně to chce dělat sama dobrovolně a od srdíčka.

Když zavzpomínáte na svá mladá léta, jak jste se dostala ke sportu?
Kdysi jsem jezdila na pionýrské tábory a tam si mě všiml jeden pán, který shodou okolností dělal rozhodčího ve skoku do výšky. Já tam vyhrávala všechny disciplíny, tak říkal, že to mám zkusit ve Vítkovicích. Poslechla jsem a myslím, že jsem udělala dobře.

A když Vám bylo mezi 12 a 16 lety jako tady účastníkům, kde jste se viděla?
Přiznám se, že jsem nikdy nepomýšlela na to, že bych někdy byla třeba v reprezentaci. Dělala jsem sport, protože mě bavil. Měla jsem radost z vítězství, z medailí a stále jsem se chtěla zlepšovat. To, že jsem to dotáhla do reprezentace a mám nějakou tu medaili, mě s odstupem velice těší. Je to takový bonus navíc.

Máte tři sportovně velmi nadané děti a Vaše dcera Jana Slaninová je dokonce elitní českou sprinterkou. Prozraďte nám klíč k výchově mladých sportovců. Co je to nejdůležitější?
Jak už jsem se zmínila, hlavně aby to dělali skutečně s láskou a měli ten sport rádi. Dneska je spousta sportovců, kteří se na sport dívají už jen přes peníze. Když je to touto cestou, myslím, že ve sportu nic nedokážou.

Podíváte se tady na nějakou soutěž?
Bohužel kvůli pracovním povinnostem musím odjet. Budu tady maximálně ještě v neděli a uvidím, co všechno stihnu. Atletika začíná později a blíží se Zlatá tretra, takže tady nebudu moct setrvat tak dlouho.

To je škoda. Zkuste tedy aspoň odhadnout ambice kraje. Jak se podle Vás bude dařit moravskoslezským nadějím?
Samozřejmě doufám v to nejlepší, a že těch medailí bude cinkat opravdu hodně.

Autor: Lukáš Podleśny - člen programu mladí novináři ODM 2017

Sledujte ODM i na Facebooku a Youtube!

Jaké bylo slavnostní zahájení? Podívejte se.