Pro orientačního běžce z Vysočiny je ODM důležitější než mistrovství Evropy

Pro orientačního běžce z Vysočiny je ODM důležitější než mistrovství Evropy

Šimon Mareček měl jistou nominaci na evropský šampionát mládeže, který se uskuteční za týden na Slovensku. Reprezentant Vysočiny ale raději zamířil na Olympiádu dětí a mládeže. „Po zkušenostech z minulého ročníku jsem si říkal, že si nemůžu svou poslední olympiádu nechat ujít, vysvětluje Mareček. A účast v Brně se mu vyplatila, získal stříbro ve sprintu.

Závodník z Nového Města na Moravě může na evropském šampionátu startovat ještě příští rok, a proto raději zvolil Olympiádu dětí a mládeže. Podobně rozhodnutí učinili i další závodníci.

Překvapilo mě, že také ostatní přijeli raději sem, než aby startovali na mistrovství Evropy. Úroveň je tedy srovnatelná s mistrovstvím republiky,“ říká Mareček.

O to cennější je pro něj druhé místo, které vybojoval v pondělním sprintu. „Stříbro je samozřejmě super. Jen teď nevím, jestli mám mít radost, nebo být zklamaný, z toho, že vítězství bylo tak blízko,“ uvažoval reprezentant Vysočiny. „Je to však první závod, ještě bude odveta!“

Mareček zaostal za vítězem o 22 sekund, které ztratil při hledání jedné z kontrol. „Ze začátku se mi běželo krásně, ale pak jsem nemohl najít jednu kontrolu. Byla umístěná na zdi a já byl celou dobu pod ní. Pak jsem se podíval nahoru a řekl jsem si: Aha, tak tady je,“ líčil svůj výkon.

Je tedy v orientačním běhu důležitější vyznat se v terénu, nebo rychlý běh? „Závodník musí dobře ovládat běhání i čtení mapy. Jakmile je někdo dobrý běžec a neumí se na trati orientovat, nemá šanci na úspěch. Samotné čtení mapy však také nestačí, běžecké schopnosti jsou také velmi důležité,“ vysvětluje Mareček.

Šimon Mareček na trati. Zdroj: o-news.cz

K trénování schopnosti číst mapu používají orientační běžci speciální metody, mezi které patří i počítačové hry. „Když je člověk nemocný a nemůže do terénu, je toto ideální řešení,“ směje se závodník z Nového Města na Moravě.

Právě tam Mareček začínal se svojí kariérou orientačního běžce. Ke sportu ho přivedl otec, který sám běhal a nyní se živí i tím, že kreslí pro orientační běh mapy. „Začínal jsem tedy prakticky od kočárku a jiné sporty jsem ani nezkoušel,“ říká.

Nadějného závodníka čeká příští rok významná změna. Nastupuje do prvního ročníku sportovního gymnázia a věří, že tam nalezne dobré podmínky. „V rámci výuky budu mít tréninky atletiky a mám slíbeno, že budu moci chodit i na mapu. Už se na to moc těším.“

A čeho chce Mareček ve své kariéře dosáhnout? „Mou nejbližší další akcí bude další mistrovství Evropy mládeže. Chtěl bych tam předvést výkon, se kterým budu spokojen. A hlavně chci, aby mě orienťák furt bavil. Spousta lidí v mém věku se sportem končí, ale já doufám, že si vždycky najdu něco, co mě na běhání bude bavit,“ uzavřel sympatický běžec z Vysočiny.

Sledujte Olympiádu dětí a mládeže na facebooku a na instagramu.

Autor: Stanislav Kučera – člen programu mladí novináři pro ODM 2017