Výprava Vysočiny věří, že jí k úspěchům pomůže podpora diváků

Výprava Vysočiny věří, že jí k úspěchům pomůže podpora diváků

V roce 2015, na poslední letní ODM v Plzni, si Vysočina odvezla nejméně cenných kovů a v pořadí krajů obsadila poslední příčku. Letos však touží vyšplhat výš.

„Přesný počet našich účastníků budeme znát až pár dní před začátkem olympiády, odhaduji, že jich bude zhruba 240,“ říká vedoucí výpravy Kraje Vysočina Ivo Mach. Dále dodává, že sportovci z Vysočiny budou soutěžit v 21 disciplínách, neobsadí pouze synchronizované plavání.

Závodníci z Kraje Vysočina získali na Olympiádě dětí a mládeže před dvěma lety celkem sedm medailí. Avšak pouze vítěz krátké tratě orientačního běhu Šimon Mareček se představí i letos v Brně. Patnáctiletý běžec dokazuje své kvality i na mezinárodním poli, před rokem vyhrál závod Slovakia Grand Prix a na Olympiádě dětí a mládeže bude určitě patřit k největším favoritům v orientačním běhu.

„Šimon samozřejmě patří mezi naše veliké naděje. Dále bychom mohli uspět v plavání a v kolektivních sportech věříme basebalistům,“ prozrazuje Mach.

Medailový úspěch by Vysočině mohly přinést i soutěže ve stolním tenise. V krajské výpravě se totiž objeví například čerstvý mistr republiky ve smíšené čtyřhře Filip Karel nebo osmý hráč republikového žebříčku starších žáků Šimon Jadrný. Oba stolní tenisté trénují v zbrusu nové havlíčkobrodské akademii a její kvalitní práce nese první ovoce.

Aby se vůbec sportovci mohli tak veliké akce zúčastnit, je třeba vyřídit mnoho důležitých věcí, které má na starosti vedení výpravy. „Musíme zajistit finance z krajského rozpočtu, ve spolupráci s krajskými svazy vybrat trenéry zodpovědné za nominace a také připravit jednotné krajské sportovní oblečení,“ říká vedoucí výpravy Ivo Mach. Všechny tyto záležitosti je třeba včas zorganizovat a připravit tak co nejlepší podmínky pro mladé sportovní talenty.

Další nezbytnou podmínkou pro kvalitní výkony je divácká podpora. A jelikož se letošní olympiáda koná v Brně, mohou závodníci z Vysočiny očekávat mnoho známých tváří v hledišti. „Věřím, že minimálně o víkendu se do Brna přijede podívat spousta rodičů a povzbudí celou naši výpravu,“ dodává Mach.

Autor: Stanislav Kučera – člen programu mladých novinářů pro ODM 2017