Jana Galíková: ODM je krok k dalším sportovním metám

Jana Galíková: ODM je krok k dalším sportovním metám

Jako poslední, ale nikoliv významem, ale čistou posloupností, se jako ambasadorka představuje bývalá vynikající orientační běžkyně Jana Galíková. „ODM přeji vydařený ročník, hodně radosti a férového klání mladým sportovcům, ze kterého budou mít nezapomenutelně krásné zážitky,“ vzkazuje nyní úspěšná architektka všem účastníkům, kteří už pomalu počítají dny, kdy do jihomoravské metropole dorazí.

Co říkáte obecně projektu ODM, který už je dlouholetou součástí českého sportovního prostředí?

Olympiáda dětí a mládeže je velice sympatický projekt, jak v atmosféře velké sportovní slavnosti podpořit sport dětí a mladých. Nádherné poselství olympijských idejí rovnoprávnosti, míru a přátelského, férového soutěžení může děti také oslovit a významně ovlivnit. Mají možnost si rozšířit sportovní obzory a třeba nalézt nové kamarády, to všechno je pozitivní.

Jak moc může tato akce motivovat děti do dalšího sportování?

Věřím, že pro řadu z mladých to je a bude krůček k dalším metám v budoucnu, třeba i k "velké" olympiádě. "Přičichnutí" ke světu velkého sportu pro ně může být velmi motivující - uvědomí si, že tohle je baví a budou ochotni pro to dál hodně udělat...To, co vídají děti a mladí v televizi při přenosech ze světové olympiády, si zažijí na vlastní kůži - a už to nebude vypadat tak absolutně nedosažitelně. Jsem si jistá, že jim ODM může dát pěknou injekci sebedůvěry a chuti na sobě dál pracovat.

Kde a jak jste vy osobně sportovala ve věku kolem třinácti, patnácti let?

V té době byl už pro mne nejvíce preferovaným sportem orientační běh. Hrála jsem však od útlého dětství také tenis a běhali jsme s bráchou závodně na běžkách, mj. jsme vymetali lyžařský OB. To je v zimě přirozený doplněk letní orientační sezony. Jen na jižní Moravě pro tenhle sport nebývá dost sněhu...

Měla jste vy sama možnost zúčastnit se ODM jako aktivní sportovec?

Ne, neúčastnila, za našeho mládí se ODM nepořádala. Orientační běh na ODM je taková nadějná předzvěst, že jednou olympijským sportem třeba bude. Protože je to sport krásný, i když ne vysloveně divácký.

Na co byste nalákala mládež, aby dělala právě orientační běh? V čem je jeho krása?

Je to vzrušující spojení fyzického výkonu a mentálního výkonu. Když to jen pro názornost zjednoduším, jako kdyby šachisti hráli a u toho zároveň běželi na čas. Stále je potřeba se soustředit na několik "tahů dopředu". Závodník pořád musí řešit, kde je - sledovat mapu, zda drží svůj naplánovaný postup, pak jak dohledat kontrolu (stanoviště) a zároveň už zvažovat koncepci dalších složitějších postupů. A kromě toho mu klade překážky les, stavitel tratě, terén, únava... Zvlášť v dětství to pro mne bylo vždy vlastně velké dobrodružství. Pro rodiče je důležitá informace, že se sportuje ve snad nejkrásnějším a nejzdravějším sportovišti světa - v lese, v přírodě, a pokaždé jiném, na jiné mapě! Takže stále nové výzvy, jiná místa a zajímavosti. Kdo je stydlivější, tak také dobrá zpráva, nejste u toho vidět, až chvíli při doběhu do cíle. Může být a často OB bývá rodinný sport - na stejné závody mohou totiž jezdit nejmenší, dospívají, dospělí i senioři, pro všechny jsou připraveny různé, věku přiměřené tratě. V cíli je zase ta společenská radost, protože s ostatními běžci - kamarády sdílíte vaše zážitky z lesa, kdo volil jaký postup, kde kdo "kufroval", kolik "tam nechal" (minut ztráty), prostě co jste zažili a užíváte si atmosféry, která je velmi přátelská a pozitivní. Určitě je to sport, který rozvíjí prostorovou představivost, taktické uvažování a celkovou odolnost. Umožňuje vyniknout i těm, kteří třeba neumí tak rychle utíkat, nebo ještě nemají vybudovanou fyzičku, ale když dobře mapují, pak nechybují a mohou vítězit.

Co děláte nyní na poli sportovním a jaké máte sportovní plány na rok 2017?

V současnosti běhat nemohu, zlobí mne pata. Radost mi ale dělá dostatečně tenis a horské kolo, v zimě lyže všeho druhu.

Jana Galíková
orientační běh
Narozena: 22. 1. 1963
Největší úspěchy: třikrát stříbrná na MS ve štafetách, vítězka tří závodů Světového poháru.