Pořadatelský kraj bude spoléhat na gymnastiku či cyklistiku

Pořadatelský kraj bude spoléhat na gymnastiku či cyklistiku

V pořadí čtvrtý nejúspěšnější kraj z celkového pořadí všech krajů hostí opět letní Olympiádu dětí a mládeže. Jaké má šance?

Každý rok se Olympiáda dětí a mládeže koná na jiném místě. Ta letošní letní se odehraje v Jihomoravském kraji (JMK), kam se vrací po jedenácti letech. Jeho vlajkonoškou tentokrát bude skifařka Miroslava Topinková.

Co se samotné sportovní výpravy týče, tu domácí bude tvořit kolem 330 osob. „V současné době jsme neprováděli žádnou změnu nominovaného sportovce z důvodu nemoci nebo zranění. Naše výprava bude mít 330 osob, z toho 272 sportovců a 55 trenérů. Jeden trenér je navíc. Jsou i tři vedoucí výpravy, kteří je budou doprovázet,“ řekla vedoucí výpravy Jihomoravského kraje Kateřina Konečná.

Mezi sportovci jsou i mistři republiky. „Ty máme zastoupeny snad ve všech sportech,“ dodala Konečná. I díky nim se výprava pokusí o co nejvyšší umístění. Na pomoc by jim mohlo být i známé domácí prostředí. „Sportovci mají ambice se předvést v plné síle a navíc mají výhodu domácí půdy, velmi dobře znají sportoviště. Věřím, že každý nominovaný se bude prát o medaile,“ věří vedoucí výpravy.

Podle ní jsou největší nadějí sportovci v plavání, atletice, triatlonu nebo i sportovní gymnastice. „Znalost domácí tratě nahrává také našim cyklistům, zejména v disciplíně horských kol. Věřím, že tam to určitě cinkne,“ dodává Konečná.

Několik cyklistů se dokonce zúčastnilo nominačního závodu Troffeo-Cinelli, Velké ceny Hlohovce. „Byl to jeden z prvních závodů v letošním roce vůbec a byl současně jedním ze tří nominačních závodů v cyklistice,“ řekla vedoucí výpravy.

Mimochodem, velmi zajímavou osobností JMK je Štěpán Hartl, který bude taktéž závodit v cyklistice. Už se však zúčastnil i zimní ODM jako biatlonista.

Jihomoravský kraj bude spoléhat také na gymnastiku. V té sportovní se představí čtrnáctiletý Vojtěch Šácha, který trénuje šeskrát týdně. V moderní zase jedenáctiletá Berenika Kouřilová, jež už posbírala řadu republikových ocenění.

Olympiáda dětí a mládeže začíná už v sobotu 24. června slavnostním zahájením. Sportovci se budou prát o medaile až do čtvrtka 28. června, o den později proběhne slavnostní zakončení letošní olympiády.

Autor: Lucie Pinková - členka programu Českého olympijského výboru Mladí novináři