Moravskoslezský kraj bude v Brně obhajovat „zimní“ prvenství

Moravskoslezský kraj bude v Brně obhajovat „zimní“ prvenství

Už jen několik dní zbývá do zahájení Olympiády dětí a mládeže 2017. Osmý ročník letní verze tohoto sportovního klání se bude konat na jihu Moravy a přítomna bude samozřejmě i výprava Moravskoslezského kraje. No a nutno říci, že naši mladíci patří tradičně k těm nejsilnějším.

Vůbec poprvé v historii se Letní olympiáda dětí a mládeže koná podruhé na stejném místě. Na 29 brněnských sportovištích se předvede přes 3 600 mladých sportovců, kteří budou bojovat o medaile a především velmi cenné zkušenosti.

Snad pro všechny zúčastněné to bude poprvé, co se předvedou na akci takové velikosti. Mezi sportovci budou i zástupci Moravskoslezského kraje, kteří se jistě pokusí navázat na úspěch z roku 2016. Právě loni totiž ovládli celkové hodnocení zimní verze ODM, čímž narušili dominanci Libereckého kraje.

Konkurence však bude velká. Dlouhodobě jsou na letní olympiádě nejúspěšnější zástupci Jihomoravského a Středočeského kraje, ale hned třikrát se Moravskoslezskému kraji podařilo zaujmout třetí pozici. Stejně tak tomu bylo před dvěma lety.

Mladé naděje z našeho kraje zazářily především na atletickém oválu, nicméně zlato zacinkalo například i v tenise, plážovém volejbale či badmintonu. A právě badminton je jedním ze sportů, ve kterém by to mohlo vyjít i letos.

Kromě tradičně silných atletů totiž Moravskoslezský kraj do boje posílá žebříčkově nejlepší badmintonistky České republiky v kategoriích do 15 a 17 let. Dále například úřadující žákovskou mistryni ČR v karate, medailisty z gymnastického republikového šampionátu nebo skvělého Ondřeje Gureckého.

Tento mladík rozhodně stojí za zmínku, neboť loni byl ve své kategorii na MČR v plavání hendikepovaných na parádním druhém místě. Uspět však mohou všichni reprezentanti kraje a to naprosto bez výjimek!

Celkově se olympiády zúčastní 267 moravskoslezských sportovců, 53 trenérů a to vše pod patronátem Taťány Netoličkové.

Výborná běžkyně na 400 metrů má na svém kontě bronz z ME 1982, stříbro z MS 1983 a o rok později v hale na ME v Göteborgu dokonce získala zlatou medaili. Přesně takový člověk je naprosto ideální pro roli vlajkonoše výpravy. Výpravy, která za Moravskoslezský kraj bude bojovat do posledního dechu a rozhodně soupeřům nic nedaruje.

A kdo ví, možná za pár let budeme opěvovat nástupce Barbory Závadové, Pavla Masláka, Jana Veselého či Jakuba Debreceného. Právě tyto současné hvězdy českého sportu totiž v předchozích letech reprezentovaly Moravskoslezský kraj, čímž možná nastartovaly svou parádní kariéru!

Autor: Lukáš Podleśny - člen programu Českého olympijského výboru Mladí novináři