Libor Došek: Od krajských výběrů až do Austrálie

Libor Došek: Od krajských výběrů až do Austrálie

Jméno Došek je v Brně fotbalovým pojmem. Libor se stal v roce 1978 mistrem republiky, v šlépějích mu šel i stejnojmenný starší syn a také mladší Petr, který se svojí maminkou Jaroslavou pracuje v sekretariátu Zbrojovky. Po skončení aktivní kariéry se k nim přidal i Libor mladší, jenž vykonává vedoucího ligového mužstva. „Olympiáda je bomba,“ tvrdí Libor Došek účastník té „velké“ v roce 2000 v Sydney.

Co říkáte obecně projektu ODM, který už je dlouholetou součástí českého sportovního prostředí?

Já jsem tuto aktivitu zaznamenal v minulých letech při sledování televize. Dost mě to zaujalo. Vidět děti sportovat v různých odvětvích v reprezentačních dresech svých krajů je podle mě záslužná činnost, která vede děti k trvalému sportování a dává jim vyváženost oproti času prosezenému u elektroniky a internetu.

Jak moc může tato akce motivovat děti do dalšího sportování?

V tom vidím právě ten největší přínos. Děti mohou být třeba nerozhodné, co a jak mají dělat v tom předpubertálním či pubertálním věku. A pokud čichnou ke sportu, mají možnost soutěžit, porovnávat se s vrstevníky, pak je to může upoutat ke sportu natrvalo.

Kde a jak jste vy osobně sportovala ve věku kolem třinácti, patnácti let?

Já jsem z fotbalové rodiny, takže jsem od šesti let hrával fotbal ve Zbrojovce Brno, tehdy to bylo Boby. Chodil jsem do specializované Základní školy na Janouškově ulici. Hodně vzpomínám na trenéra Vaverku, ten mi dal moc. To stejné asi mohou říct i mí spolužáci a spoluhráči, vždyť já jsem byl ve třídě třeba se Švancarou a Pacandou.

Měla jste vy sám možnost zúčastnit se ODM jako aktivní sportovec?

Za mých školních let takové akce nebyly, ale ve fotbale se hrávaly zápasy různých krajských výběrů, jichž jsem se zúčastnil, nebo duely Morava – Čechy, což bylo taky hodně prestižní. Současná olympiáda dětí je prostě bomba, které je potřeba využít ve prospěch sportu obecně.

Na co byste nalákal mládež, aby dělala právě fotbal? V čem je jeho krása?

Fotbal je nejrozšířenější sport na planetě, stačí k němu plácek a míč. To hovoří samo za sebe. Malí kluci si mohou najít svůj vzor třeba hned v blízkém ligovém klubu, nebo klidně v Realu Madrid. Důležití jsou první trenéři, kteří by měli zájem dětí podchytit a vést je dál k fotbalu či ke sportu obecně. Pokud se to podaří, zůstane děckám láska na celý život.

Co děláte nyní na poli sportovním a jaké máte sportovní plány na rok 2017?

Já už jsem profesionální kopačky pověsil na hřebík, dělám vedoucího mužstva ve Zbrojovce. V loňské sezoně jsem hrával, když jsem měl čas, v týmu Svratka Brno. Postoupili jsme z 1. A třídy do krajského přeboru, což už je zase vyšší a náročnější soutěž, takže teď se rozhoduju, zda ještě budu pokračovat.

Libor Došek
fotbal
Narozen: 24. dubna 1978
Největší úspěchy: účastník OH 2000 v Sydney, dvojnásobný mistr republiky 2006 a 2007 s Libercem a Spartou Praha. Člen Klubu ligových kanonýrů se 128 vstřelenými brankami.