Jana Pechanová: sport učí zodpovědnosti a úctě k jiným

Jana Pechanová: sport učí zodpovědnosti a úctě k jiným

Teď už bere sport jen jako doplněk svých blížících se mateřských povinností. Dlouhá léta byl ale její hlavní náplní života. Vždyť Jana Pechanová, jedna z nejlepších českých dálkových plavkyň všech dob naplavala tolik kilometrů, co normální smrtelník snad ani neuběhne. „Sportujte, posílí vám to sebevědomí a můžete něčeho v životě dosáhnout,“ vzkazuje účastníkům ODM ze Staré Huti u Příbrami, kde žije.

Co říkáte obecně projektu ODM, který už je dlouholetou součástí českého sportovního prostředí?

Moc se mi líbí. Je to velká sportovní celorepubliková akce pro mládež, která na naší scéně chyběla. A kde se především potkají sportovci z jiných sportů na jednom místě. A třeba jen trochu si mohou představit, co obnáší jiný sport v jejich věku. Pro některé to může znamenat se posunout ve sportu o krůček dál a pokračovat, anebo u přihlížejících právě důvod proč začít.

Jak moc může tato akce motivovat děti do dalšího sportování?

Už jsem se o tom zmínila. Myslím, že motivace, respektive její nabytí či získání se může na takové akci urodit měrou vrchovatou. Vzájemné zápolení, hecování, ukázání se před vrstevníky i z jiných sportů, to může být hnací motor pro další perspektivy a je jedno, ve kterém sportu.

Kde a jak jste vy osobně sportoval ve věku kolem třinácti, patnácti let?

V tu dobu pro nás žádné takové společné akce nebyly, kde bychom se mohli potkat s jinými sportovci. Pouze atletické závody a míčové hry. V nich jsme se za školu, já jsme tehdy chodila do 5. ZŠ Příbram, myslím dostali až do republikového finálového kola. Ale to už nějaký pátek…

Jak vzpomínáte na své účasti na ODM, co vám nejvíc utkvělo v paměti?

Má účast na ODM byla pouze v roli ambasadora. Před dvanácti lety jsem se účastnila nástupu družstva při zahájení na Palačáku při ODM v Brně. A co mi utkvělo v paměti dodnes? Skvělá akce na jednom místě, a že už tehdy mohly děcka prožít malou Olympiádu.

Na co byste nalákala mládež, aby dělala právě plavání? V čem je jeho krása?

Krása plavání je jako v jiném sportu. Několikastranná, sice každý plave sám za sebe, a to může někdo mít rád, ale na tréninku jsme zase všichni dohromady, v kolektivu. Myslím, že není důležité si vybrat právě plavání, ale pohyb, který bude děti bavit, kde budou moct posilovat jejich sebevědomí, že i oni mohou něčeho ve sportu dosáhnout. Každý sport je naučí zodpovědnosti a úctě k ostatním. A to v dnešní době trochu mizí.

Co děláte nyní na poli sportovním a jaké máte sportovní plány na rok 2017?

Nyní si pro radost jdu zaplavat, projít do přírody a projet na kole. V příštích měsících mě čeká narození miminka, takže sport jsem sice neopustila, ale prožívám ho jen okrajově.

Jana Pechanová
plavání
Narozena: 3. 3. 1981
Největší úspěchy: vicemistryně světa na 5 km, čtyřikrát bronzová na ME v závodech na 5 a 10 km,
čtyřnásobná účastnice OH (2004, 2008, 2012 a 2016).