Adam Mendrek: Badminton je hra pro každého

Adam Mendrek: Badminton je hra pro každého

Jako svůj sportovní vzor uvádí fotbalistu Realu Madrid Cristiana Ronalda, ale Adam Mendrek zasvětil svůj život badmintonu. Je v něm předním českým profesionálem a touží být jednou ve třicítce nejlepších hráčů světa. „Ale na dětské olympiádě jsem neměl tu čest soutěžit, tak snad se dočkám té velké jako můj otec Tomasz,“ usmívá se jeden z ambasadorů při rozhovoru pro náš web.

Co říkáte obecně projektu ODM, který už je dlouholetou součástí českého sportovního prostředí?

Jsem nesmírně rád, že je v Česku taková akce pro mladé sportovce, kteří jsou buď na začátku své kariéry, nebo už na dané úrovni ve všech sportech. Jsem velmi zvědav, jak bude celá akce pořádána a o to cítím velkou čest, když mohu být součástí této akce. Věřím, že to bude obrovský zážitek nejen pro všechny mladé sportovce a účastníky, ale také pro nás ambasadory.

Jak moc může tato akce motivovat děti do dalšího sportování?

Nedílnou součástí účastnění na této akci je určitě obrovská motivace pro mladé sportovce do budoucnosti. Pokud se zde potkají se svými vzory a určitě nevynechají nějakou tu otázku, či jen seznámení s nimi, tak věřím, že i tato skutečnost jim otevře fantazii a velkou touhu po budoucích výhrách. Já sám jsem to vždy tak měl a mile rád budu motivovat všechny mladé naděje

Kde a jak jste vy osobně sportoval ve věku kolem třinácti, patnácti let?

V tomto věku mě rodiče poslali na delší dobu do zahraničí, konkrétně do Dánska. Jelikož je to stát a země zaslíbená badmintonu. Naučil jsem se tam mnoho věcí, které jsem do té doby v ČR neviděl, a mnoho mi tato zkušenost dala. Nejen po sportovní stránce, ale také po lidské. Musel jsem se naučit starat sám o sebe.

Měl jste vy sám možnost zúčastnit se ODM jako aktivní sportovec?

Bohužel neměl a moc mě to mrzí. Vlastně všechny tyto hry mládeže ať už v ČR nebo ty velké olympijské mě vždy minuly. Proto udělám vše pro to, abych se dostal na ty velké, pro dospělé.

Na co byste nalákal mládež, aby dělala právě badminton? V čem je jeho krása?

Výhodou badmintonu je, že vlastně k tomu není moc co potřeba. Jen raketa a míček. Hrát můžou děti kdekoli. Pokud už by to myslely vážně, tak ten vrcholový badminton skýtá v sobě veškeré fyzické dovednosti, tj. rychlost, výbušnost, vytrvalost, psychika, postřeh…. Je toho hodně, co může člověk rozvinout právě v tomto sportu. A krása? To cestování a poznávání nových míst a lidí… To je odměna a kouzlo badmintonu.

Co děláte nyní na poli sportovním a jaké máte sportovní plány na rok 2017?

Nyní jsem profesionální hráč, který reprezentuje ČR a je aktuálně na 114. místě světového seniorského žebříčku BWF. Také pro mě začíná pomalu příprava na OH 2020 a na její kvalifikaci. A aktuální plány? Povedlo se mi poprvé kvalifikovat na seniorské MS, které se bude konat v srpnu v Glasgowě. Těším se na tuto novou zkušenost a doufám, že tam zanechám stopu za sebou!

Adam Mendrek
badminton
Narozen: 14. 11. 1995
Největší úspěchy:
- 2. místo na Jamaica International 2017 v mužské dvouhře
- 2. místo na Egypt International 2016 v mužské dvouhře
- 1. místo na Yonex Lithuanian International 2015 v mužské dvouhře
- 3. místo na Slovak Open 2014 v mužské dvouhře