Michaela Hrubá: ODM jako odraz k titulu mistra světa

Michaela Hrubá: ODM jako odraz k titulu mistra světa

Letos bude maturovat, času nemá nazbyt. Ale pokud nějaký ve svém náročném harmonogramu vyšetří, pustí si na internetu záznam z Olympiády dětí a mládeže, kterou vyhrála. Dnes je brněnská výškařka Michael Hrubá vycházející hvězda světové atletiky, ovšem na závody ze začátku své kariéry nedá dopustit. „ODM bylo něco nepopsatelného,“ říká juniorská mistryně světa a účastnice „velké“ olympiády loni v Rio de Janeiro.

Co říkáte obecně projektu ODM, který už je dlouholetou součástí českého sportovního prostředí?

Podle mého názoru je skvělé, že ODM existuje. Děti si vyzkouší atmosféru olympiády, získají cenné zkušenosti a s hrdostí reprezentují svůj kraj. Navíc se mohou seznámit se svými vrstevníky, kteří dělají jiné sporty a získat nové kamarády.

Jak moc může tato akce motivovat děti do dalšího sportování?

Když se závodníci dobře umístí nebo dokonce získají medaili, tak to je motivace sama o sobě. Většina dětí může závodit na dvou po sobě jdoucích olympiádách, takže když se to napoprvé nepovede, tak druhý pokus určitě vyjde. Přesně tohle byl můj případ. Na ODM v Olomouci 2011 jsem se nedostala do finále skoku vysokého, o dva roky později jsem na ODM v Uherském Hradišti vyhrála a k tomu přidala i národní rekord.

Kde a jak jste vy osobně sportovala ve věku kolem třinácti, patnácti let?

Ve věku 13 let jsem byla na druhém stupni základní školy. Sportovala jsem v atletickém klubu AKBD, který byl součástí ZŠ Dvorská Blansko. Na mé druhé olympiádě v Uherském Hradišti jsem už trénovala v Brně, kam jsem přestoupila v polovině deváté třídy.

Jaké jsou Vaše vzpomínky na ODM, kde jste v roce 2013 vyhrála?

Vzpomínky jsou moc hezké! Vlastně od olympiády v Uherském Hradišti moje výkonnost jen stoupala a tento závod by se dal tedy považovat jako počátek mé výškařské kariéry. Někdy když mám čas, tak si pustím záznam na internetu, a když vidím radost všech okolo, tak je to něco nepopsatelného.

Na co byste nalákala děti, aby dělaly právě atletiku a skok do výšky?

Atletika už jen to, že je považována za královnu sportu mluví samo o sobě. Každopádně její rozmanitost rozvíjí všechny motorické schopnosti dětí, které mohou případně využít u dalších sportů. A jak bych nalákala děti na skok vysoký? To moc nejde, ale každý kdo začne s atletikou, si nakonec vybere svoji disciplínu a u někoho to třeba bude právě skok vysoký.

Co děláte nyní na poli sportovním a jaké máte sportovní plány na rok 2017?

Já se nyní připravuji na letní sezonu. Ve čtvrtek odlétám na soustředění na Kanárské ostrovy, kde se budeme soustředit už na techniku skoku. Z vrcholných akcí mě letos určitě čeká ME juniorů, které se uskuteční v italském Grosettu a dále se budu pokoušet o splnění limitu na MS dospělých, které se bude letos konat v Londýně.

MICHAELA HRUBÁ
atletika
Klub: JAC Brno
Narozena: 21. 2. 1998
Největší úspěch: juniorská mistryně světa ve skoku vysokém