Kristýna Pálešová: Neuspět není ostuda. Tou je bát se vstát a zkusit to znovu

Kristýna Pálešová: Neuspět není ostuda. Tou je bát se vstát a zkusit to znovu

Vloni ukončila svoji pestrou a vynikající kariéru. V Třinci ji diváci vyprovodili do závodního „důchodu“ dlouhým stading ovation. Mnoho mladičkých gymnastek u nás jí jmenuje jako svůj vzor. Její motto zní: Neuspět není ostuda. Ostuda je bát se vstát a zkusit to znovu. To je Kristýna Pálešová, nejlepší česká sportovní gymnastka posledníí dekády, která velmi ráda vzpomíná i na své začátky, kdy mj. závodila na Olympiádě dětí a mládeže.

Co říkáte obecně projektu ODM, který už je dlouholetou součástí českého sportovního prostředí?

Projekt ODM podle mého názoru byl a vždy bude skvělým motivačním bodem pro všechny sportovce, kteří již v tomto věku sní o velkých Olympijských hrách, ale i třeba pro ty, kteří o účasti na OH teprve snít budou. Věřím, že Olympiáda dětí a mládeže je pro mladé sportovce nezapomenutelným zážitkem, díky výjimečné atmosféře, kterou s sebou nese. Mladí sportovci se mohou potkat se sportovci z jiných sportů, popovídat si a skamarádit se, což vnímám také jako pozitivní stránku všech podobných akcí.

Jak moc může tato akce motivovat děti do dalšího sportování?

Řekla bych, že účast nebo i vítězství na takové akci, může být pro každé dítě opravdu velkou motivací. Nejenom do dalšího sportování, ale může třeba také nastartovat touhu zlepšovat se, pracovat na sobě, posouvat své výkony pořád dál a dál a díky tomu si mohou děti také uvědomit, že sport nedělají jen tak, ale že by si přáli jednou něčeho dosáhnout.

Kde a jak jste vy osobně sportovala ve věku kolem třinácti, patnácti let?

V tomto věku jsem měla za sebou už také pár mezinárodních zkušeností a úspěchů, co si vzpomínám. Ve třinácti letech jsem se poprvé zúčastnila juniorského mistrovství Evropy, ale pro mě první nejcennější úspěchy přišly ve čtrnácti letech, kdy jsem právě vyhrála ODM a poté získala stříbrnou medaili na bradlech, na Evropském olympijském festivalu mládeže v Itálii (EYOF).

Jaké jsou Vaše vzpomínky na ODM 2005, kdy jste tuto soutěž vyhrála?

Byla to moje první soutěž podobného typu a pamatuji si, že to byl pro mě tehdy opravdu velký zážitek. Včetně zahajovacího ceremoniálu, ale i samotného závodu, který probíhal v Sokole Brno I a přišlo nám fandit hodně diváků. Na tento závod nikdy nezapomenu taky díky tomu, že mi během finálového závodu začala téct krev z nosu a nemohla jsem ji zastavit. Musela jsem zbytek závodu dokončit s vatičkou v nose, což nebylo úplně příjemné.

Na co byste nalákala mládež, aby dělala právě sportovní gymnastiku? v čem je její krása?

Určitě bych ráda poukázala na všestrannost pohybu, která je nezbytná pro sportovní gymnastiku. Potřebujete mít sílu, rozsah, švih, rychlost, obratnost, výbušnost, ale také ladnost pohybu. Řekla bych, že v tom je právě její specifičnost, díky které je to výjimečný sport. Děti, které kdy sportovní gymnastiku dělaly, ale třeba u ní nevydržely tak dlouho, si tohle všechno mohou odnést do dalšího sportovního i běžného života. Pro mě osobně, ale největší krásou tohoto sportu vždy byla a bude právě ta ladnost pohybu, se kterou se dá zvládnout tolik, někdy až nemožných prvků. Nejtěžší období podle mě bývá takový ten přechod mezi juniorskou kategorií a seniorskou, právě kolem 14 - 16 let. Pokud ale gymnastky a gymnasti toto období vydrží, pak přichází odměna v podobě velkých závodů se skvělou atmosférou a sbírání zkušeností, které jsou vždy k nezaplacení. Gymnastika je dřina, ale upřímně - který sport není dřina?

Co děláte nyní na poli sportovním a jaké máte sportovní plány na rok 2017?

Loni v létě jsem ukončila svoji závodní kariéru a teď párkrát v týdnu trénuji malé gymnastky, ale spíš tak pro zábavu, než vrcholovou gymnastiku. K tomu občas vystupuji v jednom divadelním představení, takže se snažím stále udržovat a cvičit, když je čas. U gymnastiky jsem se také udržela díky zdobení gymnastických dresů pomocí Swarowski kamenů. A mé sportovní plány na rok 2017? Začít hrát golf.

Kristýna Pálešová
sportovní gymnastika
Klub: Sokol Brno I.
Narozena: 22. 2. 1991
Největší úspěchy: dvojnásobná účastnice OH (2008, 2012) a dalších vrcholných akcí (MS a ME), mnohonásobná mistryně republiky, nejlepší česká sportovní gymnastka poslední dekády.