Iveta Vacenovská: ODM podporuje fair play a týmového ducha

Iveta Vacenovská: ODM podporuje fair play a týmového ducha

I když sama se nikdy mládežnické olympiády nezúčastnila, dobře ví, o čem tato akce je. Jako špičková česká stolní tenistka sjezdila celý svět a pod „velkými“ pěti kruhy startovala dvakrát. Iveta Vacenovská. „Každodenní dřina a trénink stojí za to. Vydržte,“ vzkazuje před brněnským kláním všem mladým sportovcům.

Co říkáte obecně projektu ODM, který už je dlouholetou součástí českého sportovního prostředí?

Projekt ODM je skvělá příležitost pro děti a mládež. Mohou zde nejen ukázat svůj talent a porovnat výsledky s ostatními sportovci, ale hlavně si zde zažít atmosféru jako na skutečných olympijských hrách a získávat cenné zkušenosti. Děti si zde rozšiřují znalosti například o jiných sportech, jak funguje týmový duch, jak funguje fair play a mají zde spousty jiných možností, které na závodech či turnajích nejsou.

Jak moc může tato akce motivovat děti do dalšího sportování?

Snem skoro každého sportovce je účastnit se „velké“ olympiády. ODM by měla mladým sportovcům ukázat, že ta každodenní práce a dřina stojí za to, že se vyplatí vytrvat. Měla by být odrazovým můstkem pro budoucí vrcholové sportovce a motivovat děti do dalších tréninků, třeba tím, že doma pak každý den uvidí medaili a svůj úspěch.

Kde a jak jste vy osobně sportoval ve věku kolem třinácti, patnácti let?

Já jsem se stolním tenisem začínala již v šesti letech. V období 13 až 15 let jsem již byla v mládežnické reprezentaci a objížděla mezinárodní turnaje.

Na co byste nalákal mládež, aby dělala právě stolní tenis? v čem je jeho krása?

Stolní tenis je pestrá a variabilní hra, která je velmi technicky náročná. Je to jeden z nejrychlejších sportů, kde je základem reakce, koordinace a jemná motorika. Krása spočívá v tom, že míček je kulatý, vyhrát může každý.

Co děláte nyní na poli sportovním a jaké máte sportovní plány na rok 2017?

Po OH v Riu jsem změnila klub a tréninkové prostředí. Hraji druhou ligu za klub ve Francii a připravuji se v Ostravě, kde se také ve velké míře věnuji regeneraci po dlouhodobějších zdravotních problémech a náročném olympijském roce.

Iveta Vacenovská
stolní tenis
Narozena: 22. března 1986
Největší úspěchy: dvojnásobná účastnice OH (Londýn a Rio de Janeiro), juniorská mistryně Evropy, vítězka Ligy mistrů, několikanásobná mistryně České republiky.