Viktor Teplý: jachting dal košem fotbalu!

Viktor Teplý: jachting dal košem fotbalu!

Možná snil o tom, že z něj bude nový Pavel Nedvěd, ale nakonec láska k vodě zvítězila nad touhou být špičkovým fotbalistou. Viktor Teplý se stal jachtařem. „Není tady nouze o skvělé zážitky,“ vyzvedává svůj sport, který se představí i na Olympiádě dětí a mládeže v Jihomoravském kraji.

Co říkáte obecně projektu ODM, který už je dlouholetou součástí českého sportovního prostředí?

Z mého pohledu je ODM velmi povedený projekt, který podporuje celkový rozvoj a vnímání sportu v naší republice. Mladí sportovci mají možnost být součástí něčeho většího a reprezentovat svůj kraj, stejně tak jako profesionální sportovci na olympijských hrách. Je to skvělá možnost potkat se s dalšími sportovci z ostatních sportů a krajů a zároveň akce spojená se spoustou nezapomenutelných zážitků.

Jak moc může tato akce motivovat děti do dalšího sportování?

Myslím, že určitě hodně. Děti mají možnost porovnat své schopnosti s těmi nejlepšími v České republice ve sportu, kterému se věnují a zároveň se potkat se staršími a profesionálními sportovci a podělit se o jejich zážitky a zkušenosti. Současně má akce vliv i na děti, které nesportují. Ty se mohou přijít podívat na své vrstevníky, úspěšně soutěžící v různých disciplínách, což je může motivovat začít se sportem.

Kde a jak jste vy osobně sportoval ve věku kolem třinácti, patnácti let?

Přibližně ve třinácti letech jsem přestal kombinovat jachting s fotbalem a začal se plně věnovat jachtingu. Kromě jachtingu, který bral většinu mého volného času, jsem také chodil občas na kolo a hrát tenis. V zimě jsme pak často jezdili na lyže.

Jaké jsou vaše vzpomínky na ODM 2005?

Myslím, že jsem skončil druhý a to jak v soutěži jednotlivců, tak i v soutěži krajů. Moc rád na to vzpomínám, samotné zahájení byl úžasný zážitek, když jsme jako výprava Jihomoravského kraje obcházeli okruh na Palackého vrchu za jásotu diváků.

Na co byste nalákal mládež, aby se věnovala jachtinku v zemi, která nemá moře a je tudíž "omezena" v tréninkových podmínkách?

V jachtingu jsme super parta. S většinou lidí, s kterými jsme závodili, když jsme byli děti, se vídávám a jsme dobří kamarádi doteď. Myslím, že aby děti u sportu zůstaly, musí je bavit a aby je bavil, musí tam mít kamarády. Pokud se pak člověk dostane na určitou úroveň, většina důležitých závodů se koná na moři a téměř po celém světě takže o cestování a zajímavá místa určité není nouze.

Co děláte nyní na poli sportovním a jaké máte sportovní plány na rok 2017? Byla účast v Riu vaším dosavadním sportovním vrcholem?

Nyní v rámci zimní přípravy trénuji na Mallorce, kde máme na konci března první závod evropského poháru. Od dubna pak žádné větší závody neplánuji, protože jsem v pátém ročníku Masarykovy univerzity a v červnu budu mít státní závěrečné zkoušky. Naštěstí to ale sezónu příliš nenaruší, jelikož mistrovství světa a Evropy máme až v září a říjnu. Určitě, stejně jako pro každého jiného sportovce, byly i pro mě olympijské hry vrcholnou akcí.

Viktor Teplý
Narozen: 19. října 1990
Klub: YC Brno
Úspěchy: Lodní třída Laser Standard: -28. místo OH 2012 a 2016, 16. místo ME 2016, 7x mistr ČR (2010-2016). Lodní třída D-one: 2. místo MS 2013, mistr Evropy 2012 a 2. místo ME 2015.