Mládežnické olympiády jako odrazový můstek

Mládežnické olympiády jako odrazový můstek

Je tomu rok, co norský Lillehammer hostil Zimní olympijské hry mládeže (YOG). Potenciál velké sportovní akce využila země na maximum, nemluvě o řadě sportovců, které úspěch posunul o něco blíže k olympijskému snu.

Univerzita pro studenty nebo zrekonstruovaná olympijská vesnice jako ubytovací kapacity. V Lillehammeru dokázali zázemí vybudované kvůli Hrám v co největší míře využít i po jejich skončení.

Tomas Holmestad, tamní šéf organizačního výboru pro Olympijské hry mládeže, uvedl: „V Lillehammeru přispěla loňská olympiáda k celkovému rozvoji města. Z celého regionu se stalo centrum pro zimní sporty nejen v Norsku, ale možná také na celém světě. Olympijská vesnice je využívána každý den a bude tomu tak ještě po dobu minimálně dalších dvaceti let.“

V Norsku se dařilo zapojit do sportu i teenagery či děti předškolního věku, což je v posledních letech jedním z cílů Mezinárodního olympijského výboru. Tamní organizátoři uspořádali pro nejmenší fanoušky festival, jehož tématy byly vedle sportu i třeba umění či hudba.

Šance pro sportovce

Šedesát čtyři sportovců, kteří se zúčastnili prvních Zimních olympijských her mládeže v roce 2012 v Innsbrucku, startovali o dva roky později na „dospělých“ Hrách v Soči.

V Pchjongčchangu se má číslo ještě zvýšit, medailisté z loňského Lillehammeru patří v některých sportech mezi světovou špičku. Například švýcarská lyžařka Mélanie Meillardová pravidelně boduje ve Světovém poháru, snowboardistka Chloe Kim zase vyhrála ve svých šestnácti letech zlato na X-Games.

Z Čechů si účast na mládežnické i dospělé olympiádě odškrtli Tomáš Portyk (severská kombinace) či Vendula Kotenová (saně).

Spousta dalších však prošla Olympiádou dětí a mládeže, která se v Česku koná už od roku 2003 a je jakýmsi mezistupněm před YOG, kde již startují sportovci z celého světa. Letos se bude ODM konat v Jihomoravském kraji v termínu 24.-29. června.

Řada českých sportovců právě na ODM zahájila úspěšnou kariéru. Jsou mezi nimi například snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká (osminásobná medailistka z ODM), tyčkař Jan Kudlička (tři medaile z ODM), krasobruslař Michal Březina, výškařka Michaela Hrubá, plavkyně Barbora Seemanová nebo rychlostní kanoista Martin Fuksa.

Sledujte novinky z ODM na Facebooku!