Petr Minařík: Být univerzál je dobrý základ

Petr Minařík: Být univerzál je dobrý základ

Baseball je jeho život. V kapse má tituly mistrů republiky i spoustu a zápasů v reprezentaci. Jeho cesta k těmto vrcholům vedla přes sportovní všestrannost. „Být univerzálem je dobrý základ,“ říká baseballista Petr Minařík.

Co říkáte obecně projektu ODM, který už je dlouholetou součástí českého sportovního prostředí?

Olympiádě dětí a mládeže je jedinečný projekt, který zapojí velkou spoustu dětí a dá jim šanci změřit síly s vrstevníky napříč republikou. Doufám, že ODM bude pokračovat ještě spoustu desetiletí. Několik hráčů, které jsem trénoval na ODM, jsou teď moji spoluhráči v A týmu Draků Brno a všichni rádi vzpomínáme na společné zážitky.

Jak moc může tato akce motivovat děti do dalšího sportování?

Jsem si jistý, že pro většinu zúčastněných to může být důležitý impuls pro další sportovní vývoj. Stačí trochu představivosti, kde se Brno vymění za Tokio a o motivaci je postaráno. Samozřejmě na "velkou" olympiádu vede z ODM dlouhá cesta, ale věřím, že se to spoustě dětí může povést a ODM má jednoznačně pozitivní vliv.

Kde a jak jste vy osobně sportoval ve věku kolem třinácti, patnácti let?

Prvních osmnáct let svého života jsem strávil v malebné podkrkonošské vesničce Mladé Buky, kde jsem i začínal s baseballem. V tomto věku jsem hrál v sobotu baseball, v neděli fotbal. V zimě samozřejmě lyžoval, v létě plaval a jezdil na kole. V té době jsem byl v reprezentaci, takže místo letních táborů jsem cestoval po Evropě a objížděl mezinárodní turnaje. Díky tomu, že jsem dělal všechny sporty, pomohlo mi to být dobrý v baseballu.

Jaké jsou vaše vzpomínky na Olympiádu dětí a mládeže 2011, kdy jste získal s týmem JMK stříbro?

Vzpomínky jsou "stříbrné". Moc jsme chtěli vyhrát a měli jsme na to. Bohužel kluci z hlavního města měli stejné plány a na rozdíl od nás je splnili. Olomouc je nádherné město plné skvělých lidí a podle toho i vypadalo. Krásná sportoviště, propracovaná organizace hezké zahájení i ukončení celé akce.

Na co byste nalákal mládež, aby dělala právě baseball? V čem je jeho krása?

Na první pohled se může zdát baseball jako složitá hra. Ve skutečnosti je geniálně logický a jednoduchý. Díky usilovné práci celého baseballového hnutí jde celková úroveň strmě nahoru. Cestuje se po celém světě. Najde se tam prostor pro malé mrštné, ale i pro vyšší nebo silnější děti. Sportuje se venku, takže o čerstvý vzduch není nouze. Kdo jednou baseball vyzkouší už většinou jen tak nepřestane.

Co děláte nyní na poli sportovním a jaké máte sportovní plány na rok 2017?

Nyní se připravuji na další sezonu v baseballové extralize. V roce 2016 jsme s Draky získali 20. titul mistrů ČR, takže jsme si říkali, že by bylo fajn navléknout 21. korálek hned v sezoně 2017. Loni jsem přerušil reprezentační kariéru, takže mi to dá nějaký volný čas navíc, který stejně strávím aktivním rodinným výletem na kolech, výšlapem na Sněžku nebo sekáním trávy na chalupě.

Petr Minařík
Baseball
Narozen: 4. července 1984
Největší úspěchy: 12x seniorský titul mistra ČR ( Draci Brno ), 7x účastník seniorského ME (1x 4.místo , 3x 5.místo ).