Martin Čechman: ODM je odrazem k velkým výkonům

Martin Čechman: ODM je odrazem k velkým výkonům

Ještě mu není ani dvacet let a už sbírá medaile na mistrovství světa a Evropy. Martin Čechman je velkým příslibem české dráhové cyklistiky. V mládí vyhrával, co se v tuzemských podmínkách dalo a zúčastnil se i Olympiády dětí a mládeže. „Z ní se dá odrazit k velkým výkonům a výsledkům,“ říká.

Co říkáte obecně projektu ODM, který už je dlouholetou součástí českého sportovního prostředí?

Je to fantastický projekt, který pomohl spoustě mladých dětí se seberealizovat a prosadit ve sportovních odvětvích. Je to super akce, na kterou rád vzpomínám a mohu každému doporučit, aby se jí zúčastnil.

Jak moc může tato akce motivovat děti do dalšího sportování?

Podle mě tato akce mladé sportovce velmi motivuje, do soutěží nastupují sportovci z celé republiky a když se zde sportovec prosadí tak už nemá daleko k opravdu světovým výkonům. Pak už jde jen o morálku a chtíč něco dokázat.

Kde a jak jste vy osobně sportoval ve věku kolem třinácti, patnácti let?

V cyklistice se jedná o kategorii starší žáci, v tomto věku se ještě na nějaké mezinárodní závodění moc nehraje. Já jsem v tomhle věku odzávodil snad všechny republikové závody v dráhové cyklistice. Pokud vím, tak jsem se mezi třináctým a patnáctým rokem stal asi desetinásobným mistrem republiky. Toto období považuji za nastartování mé sportovní kariéry.

Jaké jsou vaše vzpomínky na ODM 2011, které jste se zúčastnil?

Atmosféra byla vždy úžasná, doprovodné akce jako koncerty a vystoupení jsem si užil. Navíc zde poznáte spoustu super lidí. Prostě paráda!

Na co byste nalákal mládež, aby dělala právě cyklistiku? V čem je její krása?

Podle mě vyhrát velký cyklistický závod nemá srovnání. Jen si s představte situaci, jak protínáte cílovou pásku, zvedáte ruce nad hlavu a davy lidí vám vzdávají hold, takový pocit se nedá slovy popsat, takový pocit se musí prožít.

MARTIN ČECHMAN
Datum narození: 20. října 1998
Cyklistika
Klub: Dukla Brno
Největší úspěchy: juniorský Mistr Evropy ve sprintu a keirinu 2016, juniorský vicemistr světa v keirinu z roku 2016.