Alžběta Dufková: Moc jsem si ODM užila!

Alžběta Dufková: Moc jsem si ODM užila!

Olympiáda, to je její život. Třikrát startovala na té „velké“, v Číně, Anglii i Brazílii. Synchronizovaná plavkyně Alžběta Dufková ale nevzpomíná jen na své sportovní vrcholy, ale rovněž i na Olympiádu dětí a mládeže. „I odsud mám zážitky na celý život,“ říká úspěšná akvabela, která nesla před třemi lety prapor Jihomoravské výpravy.

Co říkáte obecně projektu ODM, který už je dlouholetou součástí českého sportovního prostředí?

Myslím, že je to parádní projekt, který je obrovskou motivací pro dětské závodníky. Zároveň může být i přípravou na velké mezinárodní soutěže. A podle mých osobních zkušeností je to akce i s bezvadnou atmosférou.

Jak moc může tato akce motivovat děti do dalšího sportování?

Domnívám se, že opravdu hodně. Sportovních událostí, kde se setkávají různé sporty, je celkově málo. U nás je to například pouze mistrovství světa a Evropy plaveckých sportů, nicméně vždy pouze pro dospělé kategorie. Věřím, že při účasti na celé akci jsou děti jak ze svého závodu, tak i z ostatních disciplín nadšené.

Kde a jak jste vy osobně sportovala ve věku kolem třinácti, patnácti let?

V našem sportu se jedná o věk starších žákyň. Já jsem od malička závodila a vítězila na mistrovstvích republiky, a tak se mi v patnácti letech podařilo odcestovat i s partnerkou na duo Terkou Ilkovou na malé mistrovství světa naší věkové kategorie, které se tehdy konalo v Řecku. Byla to pro nás i trenérky velká motivace, a tak jsme měsíc před závodem odjely trénovat do nejlepšího klubu v USA, abychom nasbíraly zkušenosti a zároveň si zvykly na teplé podnebí i venkovní bazén. Skončily jsme nakonec na šestém místě, což byl pro nás i historii našeho sportu velký úspěch. Dodnes si ho moc vážíme.

Jaké jsou vaše vzpomínky na ODM 2014, kde jste dělala vlajkonošku výpravy Jihomoravského kraje?

Úžasné. Moc jsme si to se Soňou (současná parťačka - pozn. red.) užily - jak setkání s malými sportovci, tak i doprovodné akce. Myslím, že je to událost, která připravuje a motivuje mládež na opravdovou olympiádu.

Na co byste nalákala malé slečny, aby dělaly právě synchronizované plavání?

Je to jeden z mála dívčích sportů na světě a je to sport kolektivní. Člověk si z něj většinou odnáší přátele na celý život. Kloubí se zde balet, plavání a tedy i estetika a umělecký dojem s fyzickou náročností. Akvabely tak nejsou jednostranným sportem. Děvčata trénují flexibilitu, výbušnost, vytrvalost a prochází průpravami gymnastiky, atletiky, kondičního plavání, jógy a mnoha dalších sportů. Ve vodě se navíc člověk otužuje, což prospívá zdraví všech dětí a bazén je sportovní prostředí, které tolik nezatěžuje klouby. Nehrozí zde žádné úrazy.

Co děláte nyní na poli sportovním a jaké máte sportovní plány na rok 2017?

Já sama už jsem po olympiádě v Riu opět v plném tréninku a zároveň se již snažím věnovat i mladším kategoriím a předávat své zkušenosti z olympiád a zahraničních soustředění dalším následovnicím. Pro rok 2017 máme jako všech plaveckých sportů. Do té doby je v plánu též mistrovství České republiky v Brně a v květnu Evropský pohár v Itálii.

ALŽBĚTA DUFKOVÁ
synchronizované plavání
Klub: Tesla Brno
Největší úspěchy: ME - 7. místo 2014, 2016, MS - 11. místo 2013, OH - Peking (18.), Londýn (14.), Rio (18.)