Veronika Mišková: Na ODM mám úžasné vzpomínky

Veronika Mišková: Na ODM mám úžasné vzpomínky

Na svém facebookovém profilu úspěšná karatistka Veronika Mišková píše: „Momentálně mě sice na trénincích a soutěžích nepotkáte, můžete se na mě ale těšit na hrách Letní olympiády dětí a mládeže, která se bude konat v červnu v Brně, kde budu jako ambasador karate.“

Co říkáte obecně projektu ODM, který už je dlouholetou součástí českého sportovního prostředí?

Projekt mi přijde jako úžasná příležitost pro mladé a začínající sportovce. Poznají atmosféru velké multi-sportovní akce a vytvoří si spoustu nových přátelství. Pro některé byla dětská olympiáda také start jejich kariéry.

Jak moc může tato akce motivovat děti do dalšího sportování?

Myslím, že moc. Akce se účastní mnoho mladých sportovců, ale také těch známých z OH jako vlajkonoši a tváře. Sportovci se mohou porovnávat ve svém sportu, ale také poznávají jiné sporty a porovnávají se s ostatními. Navíc slavnostní zahájení s několika tisíci návštěvníky, kdy se nastupuje na plochu, celý kraj v jednotném oblečení a za hlasitého skandování je určitě nezapomenutelný zážitek

Kde a jak jste vy osobně sportovala ve věku kolem třinácti, patnácti let?

Já se od osmi let věnuji karate (do deseti let to bylo i plavání). Někdy ve třinácti letech jsem získávala první zkušenosti na menších mezinárodních soutěžích, a v šestnácti letech jsem měla poprvé možnost reprezentovat Česko na mistrovsví Evropy mládeže v Paříži 2009, kde jsem získala bronzovou medaili.

Jaké jsou vaše vzpomínky na ODM, kterou jste vyhrála?

Úžasné. Pamatuju si, že jsem se tam dostala vlastně náhodou, o nominaci jsem se dozvěděla asi tři týdny před konáním. Zahájení na stadionu pod Palackého vrchem bylo super, ale nejvíc byla olympijská vesnice v Brně. Většina účastníku v ní bydlela, byla tam i jakási zábavná sekce od Coca Coly (vodní fotbal a lezecká stěna), kino, olympijský dům. Zadarmo vstupy do zoo a plaveckého bazénu. Měli jsme zvláštní dopravu přímo z vesnice na sportoviště. Člověk si tam hned připadal jak na opravdové velké olympiádě. Navíc bylo fajn, že jsme měli i speciální olympijské noviny, kde bylo zpravodajství, fotky a výsledky z každého dne. Dodnes je mám doma schované.

Na co byste nalákala děti, aby dělaly právě karate, tedy sport mezi dívkami ne příliš rozšířený?

Neřekla bych, že mezi dívkami není rozšířený, v některých oddílech je to právě naopak. Karate je všestranný sport. Často se v rámci tréninků hrají různé hry, průpravná atletická a gymnastická cvičení. Cvičí se základní technika, kata (sestavy) a kumite (boj). Pořádají se soutěže v jednotlivých disciplínách, a to individuální i týmové. Každý si zkrátka najde právě to, co jej baví nejvíce. Navíc se pořádají mezioddílová soustředění, děti si tak mohou najít opravdu široký okruh přátel nejen ze svého ale i z jiných oddílů a koutů republiky.

Co děláte nyní na poli sportovním a jaké máte sportovní plány na rok 2017?

Právě nyní se zotavuji po operaci palce u nohy a začínám s rehabilitací. Jakmile mi to bude dovoleno, skočím opět do tréninku. Ráda bych stihla nějakou soutěž ze série K1 premierl league / series A ještě před létem. Jestli to ale půjde, se uvidí až po rehabilitacích a návratu do tréninku. Nejpozději doufám, že v září odjedu MS goju ryu (jeden ze stylů karate) do rumunské Bukurešti.

VERONIKA MIŠKOVÁ

Narozena: 3. prosince 1992

Klub: Taro Kan Brno

největší úspěchy: 3. místo ME seniorů EKF 2015, 5. místo MS mládeže WKF 2013, 5. místo 1. Evropské Hry Baku 2015, 1. místo MS senioři goju ryu 2015