Ivana Večeřová: Nikdo není neporazitelný!

Ivana Večeřová: Nikdo není neporazitelný!

Patřila k nejlepším světovým basketbalistkám, dvakrát hrála na olympijských hrách (2004 a 2008), doma má nespočet titulů a trofejí. Ráda však vzpomíná na své dětství i sportovní začátky. Olympiádu dětí a mládeže považuje IVANA VEČEŘOVÁ za ideální startovní pozici pro současnou mládež. „ODM, to jsou nezapomenutelné zážitky,“ říká v rozhovoru pro náš web.

Co říkáte obecně projektu ODM, který už je dlouholetou součástí českého sportovního prostředí?

Já vidím ODM jako krásnou příležitost pro děti vyzkoušet si atmosféru velké olympiády. ODM je pro děti určitě velkou motivací a impulsem pracovat na sobě a probojovat se do bojů o olympijské medaile. Olympiáda, to jsou nezapomenutelné zážitky a noví kamarádi i z jiného sportovního odvětví.

Jak moc může tato akce motivovat děti do dalšího sportování?

Motivace je podle mě především o lásce ke sportu a zážitcích. Je tedy na učitelích, trenérech a v neposlední řadě organizátorech, aby dětem vytvořili podmínky pro seberealizaci a nezapomenutelné dny na ODM.

Kde a jak jste vy osobně sportovala ve věku kolem třinácti, patnácti let?

Já jsem s basketbalem začínala v necelých deseti letech v Šumperku a ten věk okolo 13-15 let byl pro další sportovní život klíčový. Ve 14 letech se začal tvořit první výběr mládežnické reprezentace ČR. Můj trenér, pan Dvořáček v Šumperku, spolupracoval s trenéry reprezentačními a společně ladili mé dovednosti a pracovali mimo jiné na mé síle. Byla jsem totiž v tomto věku takový dlouhonohý pavouček. Basket nebyla jediná má aktivita. I doma jsme s bráchou a ostatními dětmi hráli hry u paneláku. S rodiči jsme hlavně v létě na zahradě u naší rodinné chaty sportovali celé dny.

Jaké jsou Vaše vzpomínky na ODM 2011, kde jste dělala vlajkonošku jihomoravské výpravy?

Vzpomínky jsou víc než milé. Celkové vítězství Jihomoravského kraje, krásná atmosféra na sportovištích, město Olomouc, které je na půl cesty mezi mým rodným Šumperkem a současným Brnem. A mimo jiné jsem si i já našla na ODM řadu kamarádů z řad trenérů a organizátorů, se kterými se vídám dodnes.

Na co byste nalákala děti, aby dělaly právě basketbal?

Basketbal je velmi akční hra, kde padá hodně košů, a tak není utkání téměř za žádného stavu ztracené a zároveň má každý hráč šanci skórovat v každém utkání. Do posledních vteřin zápasu často není jisté, který tým zvítězí. Je to sport, který se dá trénovat a hrát na mnoha místech měst a je jedno, jestli je to 1 proti 1, 3 proti 3 nebo 5 proti 5. Pro mě jako dlouhána to bylo perfektní místo, kde jsem mohla využít své přednosti a ne se stydět za svou výšku.

Co děláte nyní na poli sportovním a jaké máte sportovní plány na rok 2017?

Nyní se po sportovní stránce věnuji trénování mládeže a žen. Mou oblíbenou činností a specialitou je trénink podkošových hráčů a hráček. Sama si chodím 3-4x do měsíce zatrénovat a zahrát basketbal s mými bývalými spoluhráčkami, které založily tým v Podolí u Brna. Kromě toho si užívám i další sportovní aktivity jako jsou procházky, tanec, kolo či nordic walking. V roce 2017 čeká ČR řada sportovních akcí. ODM v Brně a v červnu také ME žen v basketbalu v Hradci Králové a Praze. Pro obě akce jsem byla pasována do role jedné z patronek a je mi to velkou ctí. Velice se těším na nové zážitky, setkání a fandění z tribun. Přeji všem sportovcům krásné výsledky a především jim přeji radost a zábavu se sportem, který je jejich láskou a vášní. S tím totiž přijdou i ty výsledky. A můžu Vám říct, že některé zážitky jsou víc než medaile. Nejlepší může být vždy jen jeden, ale neporazitelný není nikdo. Tak hodně zdaru v bojích!!!

IVANA VEČEŘOVÁ

basketbal

Narozena: 30. března 1979

Největší úspěchy: vicemistryně světa 2010, mistryně Evropy 2005, vítězka Euroligy 2006 s týmem Gambrinusu Brno, 11 x mistryně České republiky