Filip Ospalý: Olympiáda je prostě nejvíc!

Filip Ospalý: Olympiáda je prostě nejvíc!

Filip Ospalý je legendou českého triatlonu, tedy náročného sportu, který spojuje plavání, cyklistiku i běh. I když vyhrál titul mistra Evropy, nejhlubší vzpomínky mu utkvěly v hlavě na účast na olympijských hrách. „Olympiáda je prostě nejvíc,“ říká v rozhovoru jako ambasador svého sportu pro Olympiádu dětí a mládeže 2017, kterou bude hostit Brno.

Filipe, co říkáte na tento projekt Olympiády dětí a mládeže?

Je to jenom dobře, že se u nás takový projekt realizuje. Tato akce už má za sebou spoustu ročníků a to, že se jí stále daří, svědčí o tom, že má svoji smysluplnost. Mě také těší, že jí organizují kraje a že tento projekt je placen z veřejných peněz a stát tak podporuje touto formou sportování mládeže.

Může taková akce být motivací pro mladé, aby se jednou podobně jako vy účastnili „velké olympiády“?

Přesně tak. Dětská olympiáda kopíruje model té velké. Nikde jinde se nemohou potkat třeba zápasník s gymnastou, jako na olympiádě. Tady si to české děti mohou vyzkoušet, jako to chodí. Je to podle mě ideální model, jak namotivovat děti k tomu, aby dál sportovaly a rozvíjely své schopnosti.

Jakou máte vy zkušenost a vzpomínky na dětskou olympiádu?

Já jsem se zúčastnil této akce jako vlajkonoš jihomoravské výpravy dětské olympiády v roce 2003, když pak byla tato akce v Brně o dva roky později, byl jsem se podívat na některých sportovištích. Dýchla na mě ta atmosféra olympiády, právě ta, jak sportovci z jiných odvětví fandí svým kamarádům. Tohle je na olympiádách jedinečné a neopakovatelné.

Triatlon bude součástí ODM 2017. Jakou má tento sport nyní pozici mezi mládeží?

Já věřím, že dobrou. Ale narážíme na obecné problémy současné mladé generace. Za nás nebyl internet ani počítače, my jsme se po škole hrnuli ven, sportovat. To je dnes potlačeno, děti raději sedí u PC a chatují mezi sebou, než aby šly ven. Hlavní problém vidím v rodičích, oni musejí svá dítka motivovat a vést ke sportu. To se ale netýká těch, kteří budou v létě v Brně na olympiádě. Jim bych chtěl popřát hlavně hodně zážitků.

Co vy považujete za svůj největší úspěch a vidíte v Česku svého nástupce?

Co se týče jednorázových závodů, tak titul mistra Evropy z Karlových Varů v roce 2001, jinak ale stavím nejvýš trojnásobnou účast na olympiádě. To je fakt nejvíc. A co se týče nástupců, rád bych nějakého zahlédl právě na brněnské olympiádě letos v červnu.

FILIP OSPALÝ

Sport: triatlon

Klub: Ekol team Brno

Narozen: 15. května 1976

Největší úspěchy: mistr Evropy v olympijském triatlonu (2001 v Karlových Varech), vítěz tří závodů Světového poháru a sedmi závodů Série Ironman. Účastník tří olympijských her (2000, 2004, 2008).