Deset medailí z biatlonu, přesto skončil Pardubický kraj osmý

Deset medailí z biatlonu, přesto skončil Pardubický kraj osmý

V hodnocení krajů si o jednu příčku proti poslední zimní olympiádě polepšili. „Osmé místo je sice lepší než minule, ale představovala jsem si, že nám na konci bude patřit ještě vyšší umístění,“ povzdechla si vedoucí výpravy za Pardubický kraj Lucie Lebedová.

„Podle počtu medailí bychom skončili na čtvrtém místě,“ uvedla Lebedová. Nelíbilo se jí, jakým stylem se bodovaly disciplíny. Letos se totiž celkové pořadí určovalo jinak. Kdyby záleželo jen na medailích, olympiádu by suverénně ovládl Liberecký kraj místo Moravskoslezského.

Drobné nedostatky viděla i na některých sportovištích, ale kladné stránky projektu převažují nad zápornými. Smysl olympiády vidí v tom, že si děti vyzkouší reprezentovat svůj kraj. „Za prvé je důležité, aby si to děti užily a odnesly si spoustu zážitků. To je může motivovat do dalších dnů. Za druhé je to reprezentování kraje, kdy ví, že tu nejsou jen sami za sebe,“ pokračovala vedoucí výpravy.

Překvapil ji také velký zájem diváků na sportovištích. „Dosud jsem se nesetkala s tak početnou účastí fanoušků,“ dodala.

A ti také viděli úspěchy Pardubického kraje, který získal osmnáct medailí. Některé v disciplínách, ve kterých vedoucí neočekávali větší úspěchy. „Velkým překvapením bylo rozhodně zlato Jakuba Vlka ve skikrosu. Máme medaile v alpském lyžování, přitom nejsme kraj, který by se specializoval na tuto disciplínu,“ těšilo Lebedovou.

Desetkrát stáli na stupních vítězů reprezentanti Pardubického kraje v biatlonu, kde vyhrál zlato Matěj Teo Költö. Více medailí si odváží z Her biatlonisté Luděk Abrhám (dvě stříbra a bronz) a Svatava Mikysková (stříbro a dva bronzy).

Autor: Adam Baštinec– program Českého olympijského výboru Mladí novináři