Obojživelnice Vernerová ovládla letní olympiádu a na zimní si ostudu neudělala

Obojživelnice Vernerová ovládla letní olympiádu a na zimní si ostudu neudělala

Středočeský kraj nemá příliš dobré podmínky pro zimní sporty, ale najdou se na jeho území talentované naděje budoucnosti, které dojíždění do hor nelimituje. Takovým příkladem je Klára Vernerová. V létě úspěšná cyklistka, která si odvezla kompletní sadu medailí z plzeňských letních Her a na ty zimní se o rok později kvalifikovala do disciplín alpského lyžování. Z Ústeckého kraje však žádného pódiové umístění nedosáhla. Osmá skončila v obřím slalomu, dvanáctá ve slalomu a čtrnáctá ve vyřazovacím závodu.

Doslova obojživelnice, která připomíná dráhu Martiny Sáblíkové či Vlastmila Bubníka, přijela na Olympiádu dětí a mládeže s cílem, umístit se do desátého místa, což by byl pro lyžařku ze Středních Čech rozhodně úspěch. „Je dříč! Nemáme v našem kraji tak dobré podmínky, jako lyžaři z hor, proto zajet do desátého místa bereme za povedené,“ řekla mladoboleslavská trenérka Helena Melicharová.

V obřím slalomu obsadila Klára Vernerová osmou příčku. Poté si ve vyřazovacím závodu pohoršila o šest míst. Chuť povídat si o jejich sportovních aktivitách však měla. „Musím jít hlavně někam do tepla, je mi hrozná zima,“ řekla suverénně po méně povedeném sjezdu. Nebylo divu, teploty na Klínovci se pohybovaly v hodnotách pod mínus 10°C.

V kraji je jen málo lyžařek, a tak to má Vernerová v rámci konkurence o něco snazší. „U nás to skoro nikdo nedělá,“ odůvodňuje svou účast na Hrách. Jinak tomu je v cyklistice, které se věnuje už pět let. „Před rokem jsem byla první na mistráku ve sprintech, třetí na horských kolech a taky jsem získala bronz, stříbro i zlato na letní olympiádě v Plzni,“ hledá v paměti ty nejdůležitější momenty ze svého sportovního života.

Přes zimu ukládá kolo a začíná pravidelně dojíždět do hor, ze kterých se pak rychle vrací, aby mohla dodělat školní úkoly a ráno jít zase za svými spolužáky. „Z Mladé Boleslavi to mám na hory přes hodinu cesty, trénuju hlavně v Českém středohoří. Většinou to je náročné na čas, protože moc nestíháme,“ přibližuje detaily své přípravy.

Čtrnáctiletá bojovnice ví, že by bez podpory rodičů na Hrách, ani jiných závodech nebyla. „Na tréninky se mnou jezdí táta, který je i můj trenér. Někdy mě musí vyzvednout ve škole a jedeme na svahy. S lyžováním jsem začala díky němu, protože se tomu věnuje od mala a přivedl k tomu i mladší sestru,“ vzpomíná tak i na svoje začátky.

„Na kole táta taky jezdil, ale jen jako turista a já potom s ním. Takhle jsem se dostala k závodění,“ doplňuje i náhodu, díky které má slibnou budoucnost. Usměvavá slečna s rovnátky i přiznává, že má tatínek/trenér blíž k cyklistice. „Je rád, že dělám oboje a že mám úspěchy,“ dodává.

Jestli se bude živit sportem, nebo něčím jiným, o tom nemá mladoboleslavská rodačka jasno. „Sportovat chci pořád, ale jestli mě to bude živit, to se uvidí. Záleží na tom, jak mi to půjde“.

Nedostatek volného času neřeší a školní povinnosti zvládá. „Mám hodně učitelů, kteří to chápou a jsou tolerantní,“ říká v době, kdy lavici střídá za atmosféru olympijských her.

Už jí tlačí čas, protože musí zase do kopce ke svým spolujezdkyním, ale organizaci Olympiády dětí a mládeže 2016 si chválí. „Máme zařízené pěkné ubytování a počasí vyšlo výborně. Až budu mít čas, chci vidět hokej, rychlobruslení a skicross,“ plánuje. „V Plzni jsem se těšila na jachting, ale pršelo, tak jsem na něj nešla,“ vrací se k loňskému červnu.

Přímo ve stopách Martiny Sáblíkové jít nechce, vzory má jiné, ale slavnou rychlobruslařku obdivuje. „V lyžování je mým vzorem Mikaela Shiffrin, protože je mladá a dokáže tak dobře jezdit, pak i Lindsey Vonnová. V cyklistice Jolanda Neff a Zdeněk Štybar,“ zakončuje jeden z prvních rozhovorů Klára Vernerová a spěchá zase na svah.


Autor: Lukáš Jůdl – program Českého olympijského výboru Mladí novináři