Vysočina vládla v rychlobruslení a biatlonu. Hokejisté zlato neobhájili

Vysočina vládla v rychlobruslení a biatlonu. Hokejisté zlato neobhájili

Oheň uhasl. Hry VII. olympiády dětí a mládeže, jichž se zhostil Ústecký kraj, ve čtvrtek večer skončily. Unavení a novými zkušenostmi obohacení sportovci opustili své dočasné domovy a vrátili se do krajů, které během čtyř soutěžních dnů hrdě reprezentovali. Ti z Vysočiny si s sebou přivezli tři zlaté, čtyři stříbrné a sedm bronzových medailí.

Když byla Olympiáda dětí a mládeže zahájena, výprava Vysočiny doufala v obhajobu čtvrtého místa z předešlých zimních her. Konkurence však byla silná, a tak končí až desátá. „S celkovým pořadím spokojení být nemůže. Je potřeba dodat, že po změně systému bodování se ale náš výsledek s těmi minulými porovnávat nedá,“ tvrdí Milan Kastner, vedoucí výpravy. „Mrzí nás několik čtvrtých míst, kdy k dalším medailím chyběl jen krůček. Každopádně se nám jich podařilo získat skoro stejně jako před dvěma lety, takže za to jsem rád.“

Kdo se zasloužil o zisk 140 bodů do tabulky nejvíce?

Mostecký stadion se během čtyř dnů změnil v místo, na které žďárská rychlobruslařka Nikol Nepokojová jen tak nezapomene - ze severu Čech si odvezla kompletní sbírku medailí. Uslyšíme o ní i v budoucnu? Vzorem jí může být Martina Sáblíková, která se díky ohromné píli vypracovala ze Žďáru nad Sázavou až ke dvěma olympijským triumfům.

Uznání zaslouží také naděje z biatlonem proslaveného Nového Města na Moravě. Štafeta chlapců vyhrála prestižní závod s minutovým náskokem, jejich kolegyně skončily druhé. Reprezentanti Vysočiny byli vidět i v závodech jednotlivců.

V rychlobruslení a biatlonu získal Kraj Vysočina dvanáct z patnácti medailí. Zbylé tři radosti obstarali snowboardistka Sára Strnadová (zlato a stříbro) a skikrosař Filip Vošmera (bronz).

Nejsledovanější disciplínou Her VII. zimní olympiády dětí a mládeže byl lední hokej. Vysočina obhajovala první místo, tentokrát ale její cesta skončila v semifinále. Svěřenci Jiřího Jungwirtha neuspěli ani v souboji o bronz, vzhledem k velké konkurenci ale mohli odjíždět se ctí. Z individualit zaujal Adam Najman (na fotce), s deseti body nejproduktivnější hráč týmu.

­„Děcka toho mají plný zuby, byl to pro ně velký zápřah,“ uzavírá Kastner. „Organizátoři na tom budou podobně – oddechnou si a budou rádi, že to mají za sebou. Akci zvládli výborně.“

Medailisté Vysočiny:
Sára Strnadová (zlato, snowboardcross)
Nikol Nepokojová (zlato, rychlobruslení)
Karolína Špinarová (zlato, biatlon)
Štafeta chlapci (zlato, biatlon)
Nikol Nepokojová (stříbro, rychlobruslení)
Barbora Machalová (stříbro, rychlobruslení)
Matouš Menšík (stříbro, rychlobruslení)
Štafeta dívky (stříbro, biatlon)
Nikol Nepokojová (bronz, rychlobruslení)
Sára Strnadová (bronz, slopestyle)
Filip Vošmera (bronz, skicross)
Štafeta chlapci (bronz, rychlobruslení)
Michal Zaoral (bronz, biatlon)
Jonáš Mareček (bronz, biatlon)
Veronika Černá (bronz, biatlon)


Autor: Marek Hedbávný - člen programu Českého olympijského výboru Mladí novináři

Foto: Facebook Juniorský hokej