Pořadatelský kraj má v basketbalu velké ambice

Pořadatelský kraj má v basketbalu velké ambice

Jedním z kolektivních sportů na Olympiádě dětí a mládeže v Plzni bude také basketbal. Jeden z celosvětově nejpopulárnějších sportů nabídne zajímavé výkony i v červnu. Kdo je největším adeptem na vítězství?

Basketbal k Olympiádě dětí a mládeže neodmyslitelně patří a letos nebude chybět, i když nakonec se bude soutěžit pouze v jedné kategorii. Basketbalový turnaj se podobně jako házená uskuteční v plzeňské sportovní hale Lokomotiva, kde proběhne i finálový den, během kterého dojde na finálová klání v basketbalu, ale třeba i házené.

Pořadatelé ani domácí výběr nic nepodceňují a příprava probíhá už nyní. Za organizační tým hovoří Stanislav Marián, který je hlavním organizátorem basketbalového turnaje. Ten říká, jaký bude rozdíl v pořádání LODM a světového šampionátu žen do 17 let.

V jaké fázi se nachází přípravy na ODM?

Zatím probíhají přípravy na organizaci. Více toho bude až proběhne rozlosování soutěže.

Kolik týmů se bude účastnit?

Předpokládáme, že se přihlásí všechny krajské výběry a bude tedy na turnaji soutěžit všech čtrnáct týmů. Bohužel se proběhne jen chlapecká kategorie, což je určitě škoda.

Kde se budou basketbalové zápasy konat?

Basketbalové zápasy se budou konat ve sportovní hale TJ Lokomotiva, kde jsou 2 basketbalová hřiště. Finále a zápas o 3.místo by se měl konat v hlavní hale Lokomotivy v rámci "finálového" dne.

Jaký bude herní systém turnaje?

Předpokládáme, že budou dvě skupiny po sedmi účastnících, ve skupině se utkají družstva systémem každý s každým. První dva z každé skupiny sehrají semifinále, ostatní pak zápasy o umístění.

Které krajské týmy budou favority?

Každoročně je silná Praha, dále Jihomoravský a Moravskoslezský kraj. Zatím jde ale těžko odhadnout aktuální sílu výběrů.

Jak na tom bude domácí výběr Plzeňského kraje?

Přistupujeme k basketbalovému výběru velmi zodpovědně. Na jaře letošního roku byli výběrovým řízením určeni trenéři. Výběr již měl několik srazů, zatím se ale nachází ve stavu širší nominace, která se bude zužovat až na jaře 2015. Do té doby sehraje výběr i několik utkání, v plánu jsou i utkání se zahraničními soupeři. Budeme dělat maximum proto, abychom uspěli. Za úspěch považuji umístění do pátého místa.

Basketbal je poměrně populární sport. Daří se vám získávat nové talenty?

Daří, i když je situace těžší než byla před lety. Obecně děti nechtějí sportovat a basketbal není v našem kraji na vrcholu sledovanosti a popularity. Máme však projekty a síť přípravek, která do našich družstev dodává talenty. Můžeme se tedy každoročně pyšnit několika reprezentanty v mládežnických kategorií.

V loňském roce se konalo v Plzni MS hráček do 17 let, takže zkušenosti s pořadatelstvím nebudou problém?

MS je akce celosvětového významu a pracuje s jiným rozpočtem, organizátoři se musí podřizovat nejrůznějším pravidlům, zásadám a vysoké profesionalitě. LODM bude akce jiného formátu, mělo by se v ní objevit více nadšení, dobré nálady a pohody. Myslím že ji zorganizovat zvládneme. Zatěžkávací zkouškou byl Vánoční turnaj, který na Lokomotivě tradičně pořádáme 26.-28.12., tohoto turnaje se bude účastnit 64 družstev, z nich mnoho zahraničních. Věřím, že když zvládneme tento turnaj, poradíme si i s LODM.