Rostou na Zlínsku další Danielové Málkové?

Rostou na Zlínsku další Danielové Málkové?

Dlouhou dobu kraloval na prsařských tratích v Česku Daniel Málek. Zlínský rodák patřil na přelomu tisíciletí k nejlepším na světě. Nyní se zdá, že mu ve Zlínském kraji rostou zdatní nástupci.

Daniel Málek patří mezi nejvýraznější postavy novodobého českého plavání. Do jeho historie se zapsal obzvláště svými výkony na olympiádě v Sydney 2000. Jeho dvě pátá místa z této olympiády na prsařské stovce a dvoustovce jsou dodnes nejlepším výsledkem českých plavců na olympijských hrách vůbec.

Jak je patrné z výsledků zlínských plavců na letní olympiádě dětí a mládeže v Plzni, může jít v jeho šlépějích několik zdatných nástupců. Zlínský kraj získal v plavání ze čtrnácti cenných kovů čtyři zlaté a všechny právě na prsařských tratích. „Prsařem se musí člověk narodit a my tu teď máme talenty, kteří mají pro tento plavecký styl výjimečné dispozice. Je ale pravda, že máme mezi trenéry vynikající specialisty, kteří umí tuto techniku dobře vysvětlit. To samozřejmě také dopomáhá k úspěchu,“ vysvětluje hlavní trenérka plavců ze Zlínského kraje na LODM v Plzni Mariana Polišenská.

O zmíněné čtyři zlaté se postarali Martin Ráček a Michaela Gogelová. Oba dva se stali dvojnásobnými olympijskými vítězi, když v plzeňském bazénu ovládli prsařskou stovku i dvoustovku. Sám Daniel Málek si jejich výkony na olympiádě nemůže vynachválit. „Paráda, mám z nich velkou radost. Dělají čest zlínskému plavání. Po mně byla trochu díra, ale teď to vypadá, že ve Zlíně nastupuje nová vlna prsařů,“ neskrývá nadšení držitel kompletní sbírky medailí z mistrovství Evropy v krátkém bazénu z roku 2000.

Mladší žák Martin Ráček je všestranným plavcem. V Plzni získal medaile ze třech různých stylů. Nejsilnější se však cítí právě v prsařských disciplínách. „Myslím, že mi sedí nejvíce. Prsa jsou na rozdíl od jiných stylů více o skloubení techniky a síly a to mi vyhovuje,“ podotýká pětinásobný medailista z plzeňské LODM. Specialistkou na tento plavecký styl se stává i Michaela Gogelová. „Dříve jsem plavávala i polohovky, ale teď už je mám spíše jako doplněk. V prsách mám největší úspěchy. Myslím, že je to i tím, že máme ve Zlíně na prsa dobré trenéry,“ usuzuje zlínská plavecká naděje, která se svými výsledky v Plzni kvalifikovala na prestižní Evropský olympijský festival mládeže v gruzínském Tbilisi.

Je vidět, že obě plavecké hvězdičky mají našlápnuto k velkým výsledkům. „Oba jsou velmi ctižádostiví, inteligentní. Mají to srovnané v hlavě. Jsou výbornými studenty i sportovci. Myslím, že mají ideální předpoklady to dotáhnout velmi vysoko,“ míní Mariana Polišenská. To, jak těžká cesta k úspěchům na oba plavce teprve čeká, může velmi dobře posoudit samotný Daniel Málek. „Důležité je vydržet. Vydržet dlouhodobě v tvrdém tréninku, pokud se jednou chtějí dostat třeba na olympiádu. Myslím, že oba na to mají. Jde o to upřednostnit plavání na první kolej a podřídit mu všechno,“ radí zlínská plavecká legenda, která nesla na nedělním slavnostním zahájení vlajku Zlínského kraje a po celý týden zůstala v Plzni, aby byla k nápomoci všem plaveckým nadějím ze Zlínského kraje.

Tomáš Martinec
člen programu Mladí novináři pro ODM 2015