Plavec Štěrba: Sestra pokořila La Manche, mým snem je olympiáda

Plavec Štěrba: Sestra pokořila La Manche, mým snem je olympiáda

Štěrbovi jsou známou plaveckou rodinou z Pardubického kraje. Sourozenci Lenka, Michaela a Vojislav se pravidelně prosazují na předních příčkách v různých plaveckých disciplínách. Lenka Štěrbová je současnou držitelkou titulu nemladší Češky, která přeplavala kanál La Manche.

Nejmladší člen rodiny, čtrnáctiletý Vojislav Štěrba, kterému členové výpravy Pardubického kraje neřeknou jinak než Vojíku nebo Vojo, je jedním z účastníků Olympiády dětí a mládeže v kategorii starší žáci. Benjamínek rodiny Štěrbů však za sestrami nezůstává pozadu. V Plzni získal čtyři cenné kovy, z olympiády si odváží dvě stříbra a dva bronzy. Vojislav sahal také po zlatu, boj však v kategorii 200m znak prohrál s krajanem Janem Čejkou. Právě olympiáda dětí a mládeže byla pro Štěrbu důležitým životním závodem. „Olympiáda a mistrovství republiky pro mě byli zatím největším zážitkem,“ řekl.

Sestry Štěrbovi již od útlého věku předvádí kvalitní plavecké výkony a pro mladšího bratra jsou velkými vzory. Nejstarší Vojislavova sestra Lenka nastavila laťku vysoko. V roce 2010 v šestnácti letech přeplavala kanál La Manche za 9 hodin a 22 minut jako nemladší Češka, která kanál pokořila. Šestnáctiletá Michaela Štěrbová se také věnuje převážně dálkovému plavání a na domácích i mezinárodních soutěžích pravidelně atakuje přední pozice.

Sourozenci Štěrbovi se sportovní přípravě věnují společně. „Trénuji dvakrát denně, třikrát týdně pracuji na suché přípravě. „Se sestrami se připravujeme společně a shodou náhod je naší trenérkou maminka,“ vysvětluje tréninkový režim Štěrba. Podle jeho slov panují mezi sourozenci dobré vztahy i přesto, že společně denně trénují. Vojislav plavání věnuje většinu svého volného času, učitelé ve škole mu ale vychází vstříc.Obě Vojovi sestry jsou pro mladého plavce velkou motivací. „Lenku bych rád napodobil nebo i překonal. Víc mě ale táhne bazén. Mým snem je olympiáda,“ popsal své cíle Štěrba.

„Ve škole to zatím zvládám, učitelé mě ve sportu podporují,“ dodal. V minulosti se mladý plavec věnoval ještě fotbalu, postupně se ale musel rozhodnout pouze pro jeden sport, oba už nebylo možné skloubit.

Plavání bylo pro Vojislava jasnou volbou.

Karolína Sochorová
členka programu Mladí novináři pro ODM 2015