​VIDEO: Basketbalista Krejčí už v 15 letech hraje ve Španělsku

​VIDEO: Basketbalista Krejčí už v 15 letech hraje ve Španělsku

Od účastníků mládežnické olympiády se lehce liší – poslední rok nestrávil na českých palubovkách. Patnáctiletý basketbalista Vít Krejčí sice v Plzni nastupuje ve výběru Jihočeského kraje, v sezoně ale působí na úplném jihu Evropy – ve španělské Zaragoze.

Do Zaragozy jsi odjel jako čtrnáctiletý. Jak se mladý basketbalista z Písku dostane do Španělska?
Viděl mě agent z PP group, což je agentura, která vyhledává šikovné hráče a pak kontaktuje klub, který poptává danou pozici. Já jsem byl rozehrávač a agent mi našel klub, kterým byla právě Zaragoza. Dostal jsem nabídku, odjel k nim na dva tři turnaje, a jelikož se pak rozhodli, že mě berou, asi před deseti měsíci jsem nastoupil na první tréninky a zápasy. Líbilo se jim, jak hraju, tak řekli, že tam můžu zůstat.

Jaký byl první rok ve Španělsku?
Zejména první tři měsíce byly hodně těžké. Neuměl jsem jazyk, ale klub mi zařídil španělštinu. Normálně jsem chodil do školy, ale měl jsem individuálně angličtinu a španělštinu, navíc jsem musel mluvit s trenérem a se všema, šlo to rychle. Jelikož jsem tam byl nejmladší, byl jsem tam s mamkou, ale od nové sezony se přestěhuju do bytu, kde bydlí jiní hráči, co jsou odjinud. Bydlí tam šest kluků a trenér, který je "hlídá".

S hráči jaké národnosti se v novém bytě sejdete?
Je tam Srb, Ital a kluci z různých částí Španělska.

A jak se vám vůbec v Zaragoze daří?
Hraju s klukama, kteří jsou o jeden rok starší, ve výběru šestnáctiletých. Letos jsme skončili šestí, což je nejlepší umístění, jaké kdy klub měl. Před námi skončili jen velkokluby jako Real Madrid nebo Barcelona, takže pro Zaragozu je to velký úspěch.

Vyzkoušel jsi dva rozdílné světy basketbalu. Můžeš srovnat český a španělský přístup?
Ve Španělsku se vše hodně dělí podle toho, kolik měříš. Pokud máš pod 180 cm, prostě si nezahraješ. Je fakt málo kluků s touto výškou, co hrají. První věc, kterou mi udělali po příjezdu, byl rentgen kostí, aby zjistili, kolik budu měřit. Řekli, že prý budu měřit hodně a můžu tam zůstat. Ale kdyby zjistili, že je měřím málo, a kdybych už nerostl, asi bych tam nešel.

Odhadli, kolik budeš měřit?
Na šedesát procent to odhadli na dva metry.

Zkus zhodnotit sám sebe – jaká je tvoje největší přednost a co bys potřeboval zlepšit?
Snažím se hodně střílet trojky, protože.. Je to víc než za dva.. Zlepšit musím obranu a rychlost, protože bez obrany se ve Španělsku hrát nedá.

Prozradíš, jaké máš v kariéře cíle?
Zaragoza říká, že je se mnou spokojená a jelikož se tam hraje první liga, chtěl bych v ní co nejrychleji nastoupit do týmu ACB.

A jak se ti vůbec líbí na Olympiádě dětí a mládeže?
Je to super, je tady strašně moc lidí, hotely máme u sebe, můžeme se potkávat, trenéři nám dali volnost, můžeme si dělat prakticky, co chceme. Užíváme si to.


Josef Majer, Ondřej Sobola
členové programu Mladí novináři při ODM 2015